118 éves hőségcsúcs dőlt meg Magyarországon, a Fertő-tó térdig sem ér
Agroinform
2026-06-21 08:35
Az előzetes adatok szerint új országos napi melegrekord született szombaton Magyarországon. A HungaroMet tájékoztatása alapján Pest megyei Aszódon 37,1 Celsius-fokot mértek a délutáni órákban, amellyel megdőlt az adott napra vonatkozó korábbi országos rekord. A június 20-i korábbi csúcsérték 37,0 fok volt. Ezt még 1908-ban Nyíregyházán és Szerepen (Hajdú-Bihar), majd 2013-ban Újpesten regisztrálták. Az aszódi mérés nemcsak új napi rekordot jelent, hanem az idei nyári szezon eddigi legmagasabb hőmérséklete is egyben.
Töltsd le az Agroinform mobilapplikációt
Androidra
vagy
iOS-re , hogy útközben is elérd a friss híreket, az időjárást és az apróhirdetéseket.
A rendkívüli meleg hátterében egy erős szubtrópusi eredetű légtömeg áll, amely napok óta meghatározza Magyarország időjárását. Az ország jelentős részén 34–37 fok közötti maximumokat mértek, miközben az éjszakák is egyre melegebbé váltak, sok helyen 20 fok felett maradt a hőmérséklet. Az elmúlt évek megfigyelései azt mutatják, hogy a hőségriadós napok száma emelkedő tendenciát mutat Magyarországon. Az idei június ráadásul több térségben az átlagosnál szárazabbnak bizonyult, ami tovább fokozza a mezőgazdasági kultúrák vízhiányát.
A hosszan tartó csapadékhiány a hazai vízfolyásokon is egyre látványosabb következményekkel jár. A Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint vasárnap reggel a Fertő-tó Fertőrákosnál 34 centiméteres vízállást mutat, Agárdnál a Velencei-tó 54 centi mély, míg a Balaton átlagos vízmélysége 77 centi. A Balaton vízhőmérséklete 23 fok körül jár, míg a kisebb tavak már közel 27 fokra melegedtek fel.
A met.hu aszálytérképe alapján most nem az ország dél-keleti része extrém száraz, hanem a közepe. Vörösen izzik az ország szíve. A betakarítás már mindenhol zajlik, ami a 36 fokos hőségben és porban kockázatokkal is jár. Újra érdemes átfutni a tűzvédelmi teendőket. (Lásd: Előzd meg a kombájntüzet! Mutatjuk, mire kell figyelni. )
Aszálytérkép – Fotó: met.hu
A tavaszi vetésű kultúrák fejlődését erősen visszaveti a mostani szárazság és hőség. Jobb növényállapotot csak az ország dél-nyugati karéjában és az észak-keleti csücskében találni. A kukorica és a napraforgó számos térségben már most stressztüneteket mutat. Az állattartó telepeken is fokozott figyelmet igényel a hőstressz elleni védekezés. Emellett a kérődzők tömegtakarmány -bázisa nagyon szerénynek ígérkezik, ami meg fogja emelni az állattartás költségeit. (Lásd: Horrorárak a szénapiacon: egyes gazdaságokban már a túlélés a tét .)
A szakemberek szerint az elkövetkező két hét végig 30 fok feletti csúcshőmérsékleteket hoz, és utána is csak pár fokos enyhülés jöhet.
Indexkép: Shutterstock.