Sulyok hadat üzent a Tiszának
Klubrádió
2026-06-21 10:54
Harcolni fog azért, hogy megtartsa államfői posztját – erről beszélt Sulyok Tamás köztársasági elnök a Politicónak. Az Orbán-rezsim alatt megválasztott, és azt rendre támogató Sulyok szerint a Magyar Péter vezette tiszás kormány azzal, hogy el akarja út mozdítani visszaél kétharmados parlamenti többségével. Hajdu Márton tiszás képviselő, a parlament külügyi bizottságának elnöke szerint Sulyok egyszer sem szólalt fel a fékek és ellensúlyok védelmében, amikor Orbán lebontotta azokat, most pedig, azt akarja elhitetni, hogy az egy hónapos Tisza-kormány veszélyesebb, mint a 16 éven át uralkodó Orbán.
Ellentámadásba lendült a kormánnyal szemben Sulyok Tamás államfő, aki a Politicónak adott interjújában azzal vádolta Magyar Péter miniszterelnököt, hogy a kabinet és az április választásokon győztes Tisza párt vezetőjeként az állami intézmények elfoglalására tör. Sulyok szerint Magyar célja, hogy még nagyobb hatalmat koncentrálhasson a kezében, mint elődje, a korábbi kormányfő, Orbán Viktor.
A 444. hu lapszemléjében azt írja, Sulyok szerint azzal, hogy Magyar megpróbálja eltávolítani őt és az Orbán-korszak más kinevezett vezetőit, az új miniszterelnök még Orbánnál is szemtelenebbül él vissza hatalmas parlamenti többségével. Sulyok arról beszélt a lapnak, hogy pont emiatt kötelessége hivatalban maradni, hogy ezzel védhesse a demokratikus normákat, valamint a hatalmi ágak szétválasztásának elvét.
„Semmiféle többség nem adhat felhatalmazást a jogállam és az európai értékek semmibevételére” - mondta Sulyok, aki szerint a Tisza 16 hét alatt nagyobb hatalomkoncentrációt akar elérni, mint a Fidesz 16 év alatt.
Hajdu Márton tiszás képviselő, a parlament külügyi bizottságának elnöke azt mondta a Politicónak, hogy többféle módszert fontolgatnak Sulyok és társai eltávolítására, de részleteket nem említett.
„Az Orbán-rezsim rettenetes bűnöket követett el a magyarok ellen: korrupció, a nemzeti érdekek elárulása Oroszországnak, a kapcsolatok lerombolása hagyományos szövetségeseinkkel” – mondta Hajdu. „Ezek az emberek voltak azok, akik megállíthatták volna, korlátozhatták volna a cselekvőképességét, esetleg kicsit lelassíthatták volna. De nemhogy nem ezt tették, hanem lelkesen szolgálták őt, mert ezek az emberek – ahogy mi hívjuk őket – Orbán bábjai.”
Sulyok vádjaira reagálva Hajdu azt mondta, Sulyok egyszer sem szólalt fel a fékek és ellensúlyok védelmében, amikor Orbán lebontotta azokat, és sosem védte meg azokat, akiket a hatalom célba vett. "Most, hogy felkérdezték, azt akarja elhitetni, hogy az egy hónapos Tisza-kormány veszélyesebb, mint a 16 éven át uralkodó Orbán. Ez mennyire hihető?"