5 ital, amit tilos inni nyári kánikulában!
Kiskegyed
2026-06-21 13:31
A perzselő nyár beköszöntével és a tartós hőhullámok megérkezésével a szervezetünk szinte követeli a folyamatos folyadékpótlást. Amikor a benti és a kinti hőmérséklet is tartósan harminc fok felett alakul, teljesen természetes, hogy sokkal többet iszunk, mint a hűvösebb évszakokban. Egyáltalán nem mindegy azonban, hogy mivel próbáljuk oltani a szomjunkat a tomboló kánikula idején: egyes népszerű frissítők ugyanis óriási csapdát jelentenek, és valójában sokkal jobban kiszárítják a testet, mintha egyetlen kortyot sem ittunk volna.
Bár az aszfaltolvasztó melegben semmi sem tűnik csábítóbbnak, mint egy pohár jégkockákkal telepakolt üdítő, a szakértők szerint ezzel pont az ellenkező hatást érhetjük el. Phil Beard táplálkozási szakember felhívja a figyelmet arra, hogy a sokkszerűen hideg folyadékok komoly gyomorpanaszokat és görcsöket okozhatnak, ráadásul a hőszabályozást is megzavarják. A Women's Health magazinban megosztott véleménye szerint sokkal jobban járunk a magas víztartalmú falatokkal:
„Ezek helyett válasszunk inkább víztartalmú ételeket, mint a görögdinnye és az uborka, és tartsuk fenn a folyadékháztartásunkat vízzel, kókuszvízzel vagy gyógyteákkal. A könnyű, hűsítő ételek választása segít a testnek megőrizni az egyensúlyt a rendkívüli hőségben.”
Egy forró délutánon a vízparton egy jéghideg sör vagy egy színes koktél szinte alapvető kelléknek tűnik, ám az alkoholfogyasztás hatalmas veszély forrása a szervezet számára ilyenkor. Az alkohol köztudottan erős vizelethajtó hatással bír, ami drasztikusan felgyorsítja a vízveszteséget és a dehidratációt. Emellett lelassítja az anyagcserét, minek következtében a hőség miatt eleve túlterhelt test még sokkal melegebbnek fogja érzékelni a környezetet, mint amilyen az valójában.
A reggeli fekete vagy egy hűsítőnek szánt jegestea szintén hordoz magában kockázatokat a koffeintartalom miatt, ami szintén serkenti a vizeletürítést. Bár a hatás mértéke nagyban függ attól, hogy a szervezet mennyire van hozzászokva a napi koffeinadagjához, a hőségben nem árt a szigorú mértékletesség. Nem kell teljesen lemondani róluk, de a felborult egyensúly helyreállítása érdekében minden csésze kávé vagy tea mellé kötelezően fogyasszunk el egy-két nagy pohár tiszta vizet is.
A buborékos, cukros üdítőitalok szintén rendkívül károsak a legnagyobb hőségben, különösen azért, mert egy részük rejtett koffeint is tartalmaz. A bennük található hatalmas mennyiségű finomított cukor elvonja a vizet a sejtektől, ami villámgyors és súlyos kiszáradáshoz vezethet. Klinikai kutatások ráadásul kimutatták, hogy a szénsavas üdítők rendszeres fogyasztása a dehidratáció mellett a vesék súlyos károsodásának kockázatát is jelentősen növeli.
Az energiaitalok esetében szintén a koncentrált koffein és a hatalmas cukoradag jelenti a fő problémát: sok termékben jóval több koffein található, mint a kávéban vagy a hagyományos teákban. A bennük lévő serkentőszerek és adalékanyagok hirtelen megemelik a pulzust és a vérnyomást, ami a hőségriadó idején amúgy is igénybe vett keringési rendszert végveszélybe sodorhatja. A tartós egészség megőrzése érdekében ezeket az italokat érdemes teljesen száműzni a nyári menüből.
Via Glamour