Azonnali figyelmeztetést adtak ki a hétfői időjárás miatt – itt vannak a részletek
Liner
2026-06-21 15:32
A hétfői hőség mellett egy másik, kevésbé látványos, ugyanakkor komoly egészségügyi kockázatra is figyelmeztetnek a meteorológusok: nagyon erős UV-B sugárzás várható az ország több térségében.
A HungaroMet Nonprofit Zrt. vasárnap kiadott közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a sugárzás mértéke több helyen elérheti, sőt meg is haladhatja a figyelmeztetési küszöbértéket.
A tájékoztatás szerint hétfőn a Dunántúl nagy részén, Pest vármegyében és Budapesten, továbbá a Dél-Alföldön és Észak-Magyarországon is nagyon erős UV-B sugárzásra kell számítani. Ez azt jelenti, hogy a napsugárzás káros hatásai rövidebb idő alatt is jelentkezhetnek, ezért különösen fontos az elővigyázatosság.
A közleményben a szakemberek hangsúlyozták: „Mindenki fokozottan védekezzen a napsugárzás okozta leégés ellen”, valamint azt is tanácsolják, hogy „ha lehetséges 11 és 15 óra között kerülje a napozást”.
A meteorológiai szolgálat szerint a hétfőre várható UV-B sugárzás több térségben olyan erős lehet, hogy meghaladja a figyelmeztetési kritériumot, ezért a szabadban tartózkodóknak érdemes különösen odafigyelniük a megfelelő védekezésre.
A szakértők által javasolt óvintézkedések közé tartozik a közvetlen napsugárzás kerülése a déli órákban, valamint a bőr fokozott védelme. A hétfői időjárás tehát nemcsak a magas hőmérséklet miatt érdemel figyelmet, hanem azért is, mert az UV-sugárzás mértéke az ország jelentős részén elérheti a veszélyes tartományt.
Liner/MTI