Becsukni, vagy nyitva hagyni? Íme a válasz, amire régóta vártunk
Sassy
2026-06-21 14:05
[sz]DP, kép: magnific[sz]
Kint negyven fok, bent áll a levegő, te pedig a nagymamád szent meggyőződésével húzod be a sötétítőt és zárod magadra az ablakot, hogy a hűvös levegőből legalább egy molekulát megments estére. A logika betonbiztosnak tűnik: ha kint melegebb van, mint bent, akkor nem engedjük be a meleget. De mi van, ha az egész, amit a kánikulai védekezésről igaznak hittünk, valójában csak egy tévhit? Egy svájci meteorológus szerint ugyanis pontosan ez a helyzet, és amit csinálunk, azzal rosszabbat teszünk, mintha szaunát nyitnánk a nappaliban.
A szakértő, Jörg Kachelmann szerint ugyanis a lakás bezárásával nem a hűvöset konzerváljuk, hanem egy saját magunk által termelt, fülledt bioreaktort hozunk létre.
A kilélegzett szén-dioxid, a testünkből párolgó nedvesség mind-mind bent reked, és egy olyan fullasztó elegyet alkot, ami sokkal kellemetlenebb, mint a kinti, szárazabb forróság – írja a Bunte.
A szabály tehát az, hogy ha napközben otthon tartózkodunk, vagy a főzés, zuhanyzás miatt magas a páratartalom, akkor a hőség ellenére is muszáj rövid, intenzív szellőztetésekkel cserélni a levegőt.
Persze ez nem azt jelenti, hogy mostantól tárva-nyitva kell hagyni mindent délben. Ha napközben senki sincs otthon, akkor továbbra is érvényes a klasszikus módszer: kora reggel, amikor még hűvös van, csinálj egy alapos kereszthuzatot, majd csukj be mindent és sötétíts be.
Az árnyékolás ugyanis mindkét esetben kötelező elem, mert ha a nap sugarai egyszer felmelegítették a falakat és a bútorokat, onnantól kezdve a lakás egy hőtárolóként funkcionál, és már késő bánat.
A sötétítést tehát már a kora reggeli órákban el kell kezdeni, nem akkor, amikor már perzsel az ablaküveg.
[kapcsolodo]filleres-trukk-a-nyari-budos-kukak-ellen-percek-alatt-megszunteti-a-szagot/[kapcsolodo]