← Vissza

news.bsdnet.hu

A brüsszeli szankciók miatt került veszélybe a Dunakeszi Járműjavító

Mandiner 2026-06-21 14:54
A brüsszeli szankciók súlyos ára: veszélybe került a Dunakeszi Járműjavító és több száz magyar munkahely – közölte a Fidesz-frakció vasárnap az MTI-vel. Azt írták, a brüsszeli szankciós politika döntően hozzájárult ahhoz, hogy a Dunakeszi Járműjavítót működtető vállalat súlyos pénzügyi, majd felszámolási helyzetbe került. A szankciók következményeit ebben az esetben nem elvont gazdasági mutatókban, hanem magyar munkahelyek, beszállítók és a hazai vasúti közlekedés veszélyeztetésében lehetett érzékelni. Kiemelték, a Dunakeszi Járműjavító az Egyiptomi Nemzeti Vasúttársaság történelmi jelentőségű megrendelésének teljesítésében vett részt. Az eredeti, mintegy egymilliárd euró értékű megállapodás alapján 1300 vasúti személykocsit kellett legyártani: 676 járművet Magyarországon, 624-et pedig Oroszországban. A programot egy magyar-orosz konzorciumra, közös technológiára, beszállítói háttérre és finanszírozási konstrukcióra építették – ismertette az ellenzéki képviselőcsoport. Hozzátették, Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja utáni sorozatos uniós szankciók nyomán az orosz partner 2022-ben kiszállt a Dunakeszi Járműjavítóból, miközben a magyar vállalatnak továbbra is teljesítenie kellett a nagyszabású egyiptomi szerződésből rá háruló feladatokat. A közlemény szerint a kialakult helyzet pénzügyi következményei súlyosak voltak. A nyilvánosságra került adatok szerint a dunakeszi vállalat saját tőkéje 2024 végére mintegy 5 milliárd forintos negatív értéket mutatott. A társaság körülbelül 16 milliárd forinttal tartozott üzleti partnereinek és további 8 milliárd forinttal kapcsolt vállalkozásoknak, miközben rövid lejáratú kötelezettségei elérték a 38 milliárd forintot. A Dunakeszi Járműjavítót működtető társaság és az exportügyletet szervező vállalat 2022-től összesen mintegy 36 milliárd forintos veszteséget halmozott fel. Kitértek arra: a Fővárosi Törvényszék 2025 októberében elrendelte a Magyar Vagon Dunakeszi Járműgyártó, Javító és Karbantartó Kft., valamint a Ganz-Mavag International Kft. felszámolását. A vállalat problémái nemcsak az egyiptomi exportszerződést, hanem a magyar vasút mindennapi működését is veszélyeztették. A magyar kormány ezért a munkahelyek, a gyártási képesség és a MÁV működőképességének megvédése érdekében közbelépett. Az állam döntése alapján a MÁV-csoport visszavásárolta a dunakeszi járműgyártó és -karbantartó bázist, a reorganizációhoz pedig külön költségvetési forrást biztosítottak – írták. – emelték ki. A képviselőcsoport hozzátette, támogatja a Dunakeszi Járműjavító megmentését, a munkahelyek megőrzését és a magyar vasúti járműgyártás újjászervezését. „Nem engedhetjük, hogy a brüsszeli szankciós politika árát a magyar dolgozók és a magyar utasok fizessék meg” – zárul a közlemény. (MTI) Nyitókép forrása: MTI/Lakatos Péter
Eredeti cikk megtekintése →