← Vissza

news.bsdnet.hu

Kié a ház előtt álló gyümölcsfa termése? A válasz sokakat meglep

24.hu 2026-06-21 15:30
Már roskadoznak a fák a meggytől, cseresznyétől és egyéb finomságoktól, ami rendszeresen vitákat szül a lakók és a járókelők között. A legfőbb konfliktusforrást az jelenti, hogy kinek a tulajdona a házunk előtti gyümölcsfa termése, ha a fa az ingatlan kerítésén kívül, azaz közterületen található. A sonline.hu megkeresésére Tóth Ágoston barcsi jogász tisztázta a helyzetet. Mint mondta, a hatályos jogszabályok értelmében a tulajdonjog szempontjából egyáltalán nincs jelentősége annak, hogy ki ültette vagy ki ápolja a növényt. Mivel a fa közterületen áll, az a helyi önkormányzat tulajdonát képezi. Hozzátette, ebből kifolyólag a rajta lévő gyümölcs is az önkormányzaté, így azt sem a házigazda, sem a gyanútlan járókelő nem szedheti le kénye-kedve szerint a hatályos törvények értelmében. A szakember állítása szerint a szomszédjogi szabályok szerint, ha a fa ága átnyúlik a kerítésen, a szomszéd csak akkor jogosult a lehullott termést megtartani, ha a fa tulajdonosa (vagyis a közterület esetében az önkormányzat, magánterületnél a szomszéd) nem gondoskodott annak összeszedéséről. Az ágakat önkényesen levágni tilos, kivéve, ha azok a biztonságos közlekedést vagy az ingatlan használatát veszélyeztetik, és a felszólítás eredménytelen maradt. Nem szabad megfeledkezünk arról, hogy a természetvédelmi területekre és erdőkre még szigorúbb szabályok vonatkoznak, amelyeket szintén érdemes fejben tartani. Állami, nem védett erdőkben saját szükségletre (maximum 2 kg/fő naponta) gyűjthető gomba, vadgyümölcs vagy gyógynövény. Kapcsolódó Paradicsom kacsolása: itt hibázik sok kezdő kertész Sok a félreértés a művelettel kapcsolatban. The post Kié a ház előtt álló gyümölcsfa termése? A válasz sokakat meglep first appeared on 24.hu.
Eredeti cikk megtekintése →