Guminyomás: rá merjük bízni magunkat a benzinkutakra?
Autópro
2026-06-21 15:21
A gördülési ellenállás az egyik legfontosabb összetevője egy autó energiafogyasztásának. A gumiabroncsok szerepe emellett a közlekedésbiztonságban is kiemelt, a futófelület állapota, a guminyomás és persze az évszaknak megfelelő gumik használata egyaránt hozzájárul a biztonságunkhoz.
A mindennapokban a legtöbbet a guminyomás ellenőrzésével tehetünk a biztonságosabb és nem mellesleg olcsóbb közlekedés érdekében. A téli/nyári gumicsere egy évben kétszer esedékes, a gumikopás pedig – ideális esetben – lassan okoz csak gondot, egy-egy abroncs évekig használható.
A keréknyomást ennél gyakrabban érdemes ellenőrizni, ezt elméletileg bármelyik benzinkúton meg tudjuk tenni, sőt, házilag is van rá mód, egyszerűen beszerezhetők a különböző mérőegységek. A nyomást növelni vagy csökkenteni is tudjuk a kutakon. De vajon mennyire mutatnak pontos értéket ezek a műszerek? Ennek próbáltunk utánajárni!
Az, hogy mi az optimális guminyomás, autónként eltérhet. A saját járművünk értékeit megtaláljuk a kezelési útmutatóban, vagy az ajtóoszlopon elhelyezett matricán. Már ezek is felhívják rá a figyelmet, de nem árt itt is megismételni: üres autó esetében a megadott értéktartomány alsó, jobban megpakolt, sok utassal rendelkező autónál a felső értéket kell figyelni.
Ha túl alacsony a nyomás, akkor a gumi gyorsabban kopik, valamint az üzemanyagfogyasztás is megnő. A gyorsabb kopás miatt előbb-utóbb a fékút nőni, az úttartás romlani fog, az abroncsok egyre kevésbé lesznek alkalmasak a közlekedésre, túl hamar elhasználódnak.
Fotó: Pörge Béla
Ha viszont túlfújjuk a gumikat, akkora kopás megintcsak nem lesz optimális, ráadásul az úttartás is rosszabb, hiszen a tapadás is kisebb lesz.
Nagyon fontos, hogy mind a négy gumit egyforma nyomásúra kell fújni, így a legbiztonságosabb az autó üzemeltetése, és így lesz a legjobb a fogyasztás is, valamint a gumik is egyenletesen kopnak, ezáltal a cseréjükre is egyszerre lesz szükség.
Ha eddig eljutottunk, akkor már csak rendszeresen ellenőrizni kell a guminyomást. Erre elméletileg minden benzinkúton van lehetőség, ám egyáltalán nem biztos, hogy ezeken pontos értékeket fogunk kapni!
Az autopro.hu június első felében több különböző alkalommal végzett kísérletet egy-két vidéki és néhány budapesti töltőállomáson. A teszt során négy különböző cég töltőállomásain is próbálkoztunk. A Shell egyik kútjáról pattantunk csak le a Váci úton, ahol a zárás előtt egy órával már nem volt kint a guminyomásmérő, mondván túl nehézkes az elpakolása. Kellemetlen élmény volt, ahogy szintén elég sokkoló meglepetést okozott az Orlen egyik benzinkútja az M7-es autópályán (Tárnoki pihenő), ahol mindössze 1,4 bart mutatott a mérő – előtte nagyjából 40 perce Balatonakarattyán, szintén egy Orlenen még 2,3 baros értékkel találkoztunk mind a négy keréken – egyébként ez az ajánlott érték a tesztalanyunkon, egy 2014-es Hyundai i20-ason. Ha mindkét kút jól mért volna, bizony kidobhattam volna az abroncsokat, de szerencsére nem erről volt szó.
Kipróbáltunk még két Shell-töltőállomást Budapesten a fenti említetten kívül (Népfürdő utca és Bécsi út), ezekben összesen három alkalommal is egyaránt 2,1-es értéket sikerült mérni. Szintén 2,1 bar jött ki a MOL egyik óbudai kútján az Árpád fejedelem útján, ugyanakkor onnan nem messze, a Szentendrei úton már 2,2 volt az eredmény a MOL-nál. Az OMV Váci úti állomásán sikerült 2,3 bart mérni.
Fontos leszögezni, hogy a mérések zömét hideg gumiknál végeztük, mind a négy keréken. Az összesen három nap alatt végzett tesztek után két olyan állomáson is újra mértünk, ahol a teszt elején is, biztos, mi biztos alapon – azt az értéket kaptuk, mint korábban, a Hyundai (egyébként alig másfél hónapja felrakott, egyéves, második nyáron használt) abroncsai tehát megfelelően működnek, az eltérés nem a gumik állapotából fakadt – igaz, a legtöbb esetben komoly eltérést nem tapasztaltunk.
A szakemberek szerint a gyártók által megadott értékhez képest 25 százalékkal alacsonyabb nyomás autónk kerekeiben 2-3 százalékkal növeli a fogyasztást. Az általunk használt autó esetében 2,3 bar volt a megadott érték, ennek 25 százaléka 0,575 bar. A benzinkutakon tapasztalt 0,1–0,2 baros eltérések katasztrófát tehát nem okoznak, de hosszabb távon észrevehető növekedés jöhet ki a fogyasztásban, ha mindig ugyanott mérünk, és mindig eltér a valóstól az érték. Ezért érdemes lehet más-más kutakon mérni, vagy beruházni egy saját mérőeszközbe!
Fotó: Pörge Béla
Fotó: Pörge Béla
A kísérletünk során azt is megfigyelhettük, hogy számos különböző megoldással élnek a benzinkutak: van, ahol a mérőeszköz helyhez kötött, csak a csövet lehet mozgatni, emiatt az autótól mindig vissza kell menni az oszlophoz a nyomás értékét ellenőrizni. Nem a legkényelmesebb mód. Van, ahol az egész berendezést kell cipelni, van, ahol csak egy csövet és rajta egy kis órát, ami a guminyomás értékét mutatja.
Az eszközök elhelyezése sem egységes, hol valamelyik kútoszlopnál találunk pumpát, míg máshol a porszívó, vagy éppen az autómosó mellett rejtőzik. Sajnos olyan is történt a kísérlet során, hogy bár kellett volna lennie eszköznek, nem volt.
Fontos megjegyezni, hogy az Európai Unióban forgalomba helyezett új autók esetében 2014 novembere óta kötelező a TMPS (gumiabroncsnyomás-ellenőrző rendszer). A tesztet egy 2014 nyarán forgalomba helyezett, TMPS rendszerrel nem rendelkező autóval végeztük.
Érdekesnek találta ezt a hírt? Ne maradjon le a legfontosabb járműipari történésekről, iratkozzon fel hírlevelünkre ezen a linken !