Hegedűs Zsolt: Megnyitjuk a kórházakat a nyilvánosság előtt
Népszava
2026-06-21 15:35
Egyértelmű nyilatkozási irányelveket dolgoz ki az egészségügyi alkalmazottak részére a szaktárca.
Hegedűs Zsolt egy Facebook-posztjában azt írta , tudomására jutott, hogy vasárnap este az egyik médiumban bemutatják egy fővárosi pszichiátriai osztály mindennapi működését. Ebben orvosok és szakdolgozók szólalnak meg, bemutatva az ellátás helyzetét, az infrastrukturális hiányosságokat, a nehézségeket és azt a munkát is, amelyet a kollégák nap mint nap a betegekért végeznek. Az egészségügyi miniszter ezt fontos és jó gyakorlatnak nevezte, majd emlékeztetett: a kampányban is megígérték, hogy kinyitják a kórházak kapuit a média és a sajtó munkatársai előtt. Mindezt azért teszik, hogy a társadalom tárgyszerű, szakmai és jóhiszemű képet kaphasson a magyar egészségügy valós állapotáról.
Sokan ismerik ezt a valóságot: dolgozók, betegek, hozzátartozók. A szélesebb közvéleménynek is joga van tudni, milyen körülmények között működik az egészségügy, milyen problémákat örököltünk, és hol vannak azok a jó gyakorlatok, amelyekre építeni lehet - fűzte hozzá. Hegedűs Zsolt hangsúlyozta, a cél nem a félelemkeltés, nem a hibáztatás önmagáért, és nem az egészségügyi dolgozók munkájának leértékelése. Éppen ellenkezőleg: az ő munkájuk megbecsülése csak akkor lehet hiteles, ha nem takarjuk el a valóságot.
Ennek jegyében a jövő héten hivatalosan utasítja a kórházak irányítóit, az Országos Kórházi Főigazgatóságot (OKFŐ), valamint az egészségügyi háttérintézmények vezetőit, hogy adjanak teret a nyíltabb, transzparensebb, szakmailag megalapozott tájékoztatásnak. A miniszter közölte, nem érheti retorzió azokat az orvosokat, szakdolgozókat és egészségügyi munkatársakat, akik jóhiszeműen, tárgyszerűen, a betegek méltóságát és jogait tiszteletben tartva szólalnak meg.