Ez az igazi Dubaj, a környék legnagyobb lila menedéke! – fotókkal és videóval mutatjuk, miért imádják annyian
Hajdú-Bihar (HAON)
2026-06-21 16:16
Lila hullámok, méhek zümmögése, fürge gyíkok, dombocskák között kanyargó ösvények és a nyár egyik legjellegzetesebb illata fogadja azokat, akik ellátogatnak a Létai Levendulás ba. A Létavértes határában, a Kossuth-kertben található birtok évek óta Hajdú-Bihar egyik legismertebb levendulása, közel két éve új tulajdonosok gondozzá k a területet, akik új lendülettel és számos tervvel vágtak bele a munkába.
– mesélte vasárnap a Haon stábjának Fekete Emese , aki párjával, Vojtek Csabával közösen viszi tovább a levendulás történetét.
A családi vállalkozásban a szülők is rengeteget segítenek, ahogy egyikőjük fogalmazott: számukra nyáron csak levendulatenger létezik, ez az igazi Dubaj! Munka bőven akad – a napokban akár 14-16 órát is dolgoztak egy-egy nap – a csaknem egyhektáros területen, ahol mintegy 8000 négyzetméteren virágzik a levendula. Megközelítőleg 8000 tő található a kertben, két fő típust – francia és angol levendulát – nevelnek (előbbieket Tihanyból, utóbbiakat Pannonhalmáról hozták), de ezeken belül is több fajta színesíti az állományt. Állítható, hogy ez a környék legnagyobb levendulása!
Jelenleg a francia levendula szürete zajlik. A levágott virágok nemcsak csokorként vagy díszként kapnak új életet, hanem feldolgozzák is azokat. – Saját lepárlónk van, így a levendulából illóolajat és levendulavizet készítünk, de szörp is készül belőle. Szeretnénk minél több formában megmutatni, milyen sokoldalú növény a levendula – mondták a Hosszúpályiban élő, de gyakorlatilag az egész nyarat Létavértesen töltő gazdák.
A birtok nemcsak a növénytermesztésről szól. Emese és Csaba egyik célja a következő: – Azt szeretnénk, hogy akik ide érkeznek, egy kicsit kiszakadjanak a rohanó világból. Sétáljanak egy nagyot, élvezzék a természetet, járják be az egész kertet. Egy nyáron sokan megfordulnak nálunk, van, aki többet és van, aki kevesebbet időzik itt.
– A gyerekek egyébként különösen szeretik a helyet, a legmeredekebb részen futkosnak egész nap. Az Alföldön már ennyi dombocska is ritkaságnak számít – tették hozzá.
A látogatók a virágzás mellett számos helyi termékkel is találkozhatnak. Mézkóstoló, viaszgyertya-készítés és más kézműves programok is szerepelnek a kínálatban. Két hét múlva, július 4–5-én ismét „Szedd magad” hétvégét rendeznek, amelynek főszereplője a hibridlevendula lesz. De szombaton például volt itt élményfestés, valamint meditáció is – az érdekes programokból Létavértesen nincs hiány.
Amikor a helyszínen jártunk, a Vámospércsről érkező Tordai Richárd és párja, Tordai-Baán Gyöngyvér is a látogatók között volt. Elmondták, hogy nem először keresték fel a Létai Levendulást, korábban már jártak itt, ám a kert ezúttal is lenyűgözte őket. A virágzó levendulasorok, a nyugodt környezet és a különleges hangulat most is maradandó élményt nyújtott számukra.
A levendula egyébként jóval ellenállóbb növény, mint sokan gondolnák:
A kertben több olyan, 15–16 éves levendulatő is található, amely már szinte elvadult formában él tovább. Emellett folyamatosan kísérleteznek új fajtákkal is, hogy megtalálják azokat, amelyek a legjobban bírják az egyre szélsőségesebb időjárási körülményeket.
A Létai Levendulás ma már több mint egy ültetvény. Olyan hely, ahol a természet, a családi összefogás és a helyi értékek találkoznak. Egy hely, ahol a levendula nemcsak növény, hanem élmény is.