← Vissza

news.bsdnet.hu

Trump trágár szavakkal fenyegette meg Iránt

ATV 2026-06-21 17:18
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna. Donald Trump a svájci amerikai–iráni tárgyalások kezdetével egy időben a Fox News televíziónak adott nyilatkozatában többi között úgy fogalmazott: „ha lezárjátok (a szorost), akkor nem lesz országotok” , majd egy trágár kifejezéssel nyomatékosította, hogy ha Irán nem tesz eleget a követelésének, akkor az Egyesült Államok katonai erőt alkalmaz. A héten aláírt, 60 napos tűzszünetet és tárgyalási időszakot tartalmazó egyetértési nyilatkozat kapcsán úgy fogalmazott, hogy az egy „opció”, és hozzátette: „ezt az opciót követően azt tehetek, amit akarok”. Trump megismételte, hogy, amennyiben nem jön létre megállapodás, az Egyesült Államok készen áll arra, hogy felügyelete alá vonja a szorost, és annak biztonságának fenntartásáért cserébe használati díjat szedjen. Úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok lehet a hajózási útvonal „védangyala”, de akkor igényt tart az áthaladó olaj ötödére. Megemlítette, hogy szombaton zavartalan volt a szoros forgalma, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak rajta keresztül. Maszúd Peszeskján iráni elnök szavaira reagálva, amelyek szerint Irán fenntartja magának az urándúsításhoz fűződő jogát, azt mondta: „jobb, ha meggondolja, mit mond, és összekapja magát, ellenkező esetben átvesszük az ország maradékát”. Megkezdődtek az amerikai-iráni tárgyalások Svájcban Megkezdődtek vasárnap az amerikai–iráni tárgyalások a svájci Bürgenstock hegyi üdülőhelyen a közel-keleti konfliktus tartós békés rendezésének elérése céljából – jelentette be a felek között közvetítő Katar külügyminisztériuma. Madzsid al-Anszári katari külügyi szóvivő szerint a felek létrehoztak szakmai munkacsoportokat annak érdekében, hogy megtárgyalják a Teherán és Washington közötti végleges békemegállapodás feltételeit, amelyet a tárgyalások megkezdésétől számított 60 napon belül kell megkötni. Hozzátette, hogy külön csoportokat állítottak fel az Irán és az Egyesült Államok közötti szándéknyilatkozat végrehajtásának felügyeletére, valamint „a végleges megállapodás megkötése felé tett lépések nyomon követésére”. A Reuters hírügynökség jelentése szerint az iráni küldöttséget Mohammad Baker Kalibaf főtárgyaló, valamint Abbász Aragcsi külügyminiszter vezeti. Az amerikai delegáció élén JD Vance alelnök, valamint Steve Witkoff és Jared Kushner különmegbízottak állnak. A tárgyalások célja a Donald Trump amerikai és Maszúd Pezeskján iráni elnök által a héten aláírt, 60 napos tűzszüneti és békekeret-megállapodás véglegesítése. A Svájcban folyó tárgyalásokon a pakisztáni és katari közvetítők delegációi is részt vesznek. Vance a tárgyalásokat megnyitó beszédében „történelmi jelentőségű találkozóról” beszélt, és felszólított mindenkit arra, hogy „nyisson új fejezetet” a Közel-Keleten. „Az utóbbi órákban sikerült nagy lépéseket tenni” – mondta Vance. „Olyan közös jövő áll előttünk, amelyben mindenki együttműködhet a béke és a jólét elősegítése érdekében” – tette hozzá. Katar úgy fogalmazott: azt reméli a találkozótól, hogy „átfogó és tartós megállapodáshoz vezet a keretegyezmény minden pontjában”. A tárgyalások sikerét veszélyezteti, hogy Libanonban a tűzszünet ellenére folytatódnak az összecsapások. Izrael és a Hezbollah kölcsönösen egymást vádolja a fegyvernyugvás megsértésével. Libanoni források szerint szombaton legkevesebb 35, pénteken pedig 83 ember vesztette életét izraeli légicsapásokban, míg az izraeli hadsereg közlése szerint a Hezbollah több mint ötven lövedéket lőtt ki izraeli hadállásokra. Eszmail Bagai iráni külügyi szóvivő az IRIB állami hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy a tárgyalásokat nem tervezik egy napnál hosszabbra. Mint mondta, a tárgyalások bilaterális találkozókkal indulnak az iráni képviselők és a pakisztáni, valamint a katari közvetítők között, majd a délutáni órákban egyeztetnek az amerikai küldöttséggel. Bagai szerint a munkacsoportokban egyebek között terítékre kerül a zárolt iráni vagyon és a szankciók enyhítésének kérdése is. Nasszer Hemmati, az iráni központi bank elnöke is Svájcba utazott.
Eredeti cikk megtekintése →