Figyelmeztetést adott ki a vízszolgáltató: a hőség az ivóvízellátást is veszélyeztetheti
Kiskegyed
2026-06-21 17:03
A nyári kánikula miatt jelentősen megugrott a vízfogyasztás Ráckevén, Szigetbecsén és Dömsödön, ezért figyelmeztetést adott ki a DAKÖV Kft. A szolgáltató szerint a víziközmű-rendszerek terhelése már elérte a teljesítőképesség határát, így a következő időszakban nyomáscsökkenés, szélsőséges esetben pedig átmeneti vízhiány is előfordulhat.
A társaság szombati közlése szerint jelenleg valamennyi vízellátó rendszer üzemszerűen működik, és minden rendelkezésre álló személyi, valamint technikai erőforrást bevetnek annak érdekében, hogy a folyamatos ivóvízellátást fenn tudják tartani.
Ezeken a területeken lehet a legnagyobb a terhelés
A szolgáltató tájékoztatása szerint a legnagyobb terhelés Ráckeve teljes területén várható, különösen a Somlyó-szigeten és Újtelepen. Emellett Szigetbecse és Dömsöd nyaralóövezeteiben is fokozott vízfogyasztással számolnak.
A DAKÖV Kft. arra is felhívta a figyelmet, hogy a helyzetet tovább súlyosbíthatja egy esetleges műszaki meghibásodás, amely kritikus üzemállapotot idézhet elő a hálózatban.
Takarékos vízhasználatot kérnek
A vízkorlátozás és az esetleges vízhiány megelőzése érdekében a szolgáltató a felhasználók együttműködését kéri. Arra kérik az érintett településeken élőket és nyaralókat, hogy az ivóvíz használatánál törekedjenek a takarékosságra.
Lehetőség szerint mellőzzék az ivóvíz nem alapvető célú felhasználását, például a medencetöltést és az autómosást. Azt is kérik, hogy csökkentsék a növényzet öntözésére használt ivóvíz mennyiségét és a locsolás gyakoriságát.
Emellett arra is figyelmeztetnek, hogy ne ivóvízzel locsolják az utakat, járdákat és más burkolt felületeket, illetve ne ezzel végezzék a pormentesítést.
A szolgáltató hangsúlyozta: közös érdek, hogy a rendelkezésre álló ivóvízkészlet a nyári csúcsidőszakban minden felhasználó számára folyamatosan biztosítható legyen.
Másodfokú hőségriasztás van érvényben
A helyzetet az is súlyosbítja, hogy az országban kedd éjfélig másodfokú hőségriasztás van érvényben. A hőség miatt több intézkedést is bevezettek: a Magyar Közút és a MÁV ingyenes vízosztással segít, emellett országszerte mintegy kétezer klimatizált helyiség áll a lakosság rendelkezésére.
via Index