Eddig ingyenes volt a MOHU-nál, júliustól már fizetned kell ezért a szolgáltatásért
NLC
2026-06-21 17:27
Július 1-jétől azokban a szelektív hulladékgyűjtő udvarokban, ahol egyébként lehetőség van építési-bontási törmelék leadására is, megszűnik az ingyenesség. Ettől az időponttól kezdve minden leadott kilogramm után díjat kell fizetni – közölte a MOHU Zrt.
Vége az ingyenes keretnek
A korábban érvényben lévő szabályozás szerint a lakosság évente maximum 500 kilogramm építési-bontási hulladékot adhatott le díjmentesen ingatlanonként a legtöbb kijelölt hulladékudvarban. Ez a hulladékmennyiség ugyan egy nagyobb volumenű lakásfelújításhoz nem feltétlenül elegendő, azonban kisebb munkálatokhoz – például egy fürdőszoba felújításához vagy részleges átalakításához – gyakran még megfelelő keretet jelentett.
Már nincs ingyenes keretünk a MOHU-nál az építési törmelék leadásakor (Forrás: Getty Images)
A júliusi változás után azonban az építési-bontási hulladék, közismert nevén a sitt, kizárólag térítés ellenében adható le a hulladékudvarokban. Ezzel párhuzamosan a korábbi mennyiségi korlátozás is megszűnik, tehát már nem 500 kilogrammos ingyenes keret, hanem teljes egészében fizetős, súly alapú elszámolás lép életbe.
18 ezres plusz költség
A díj mértéke 36 forint lesz kilogrammonként. Ez azt jelenti, hogy a korábban ingyenesen leadható, évi 500 kilogrammos mennyiség átlagosan 18 000 forintos költséget jelent majd a jövőben.
A változás szakmai besorolás szerint két hulladéktípust érint:
HAK 17 09 04 jelű építési-bontási hulladék, vagyis kevert építési-bontási törmelék, amely nem tartozik a 17 09 01, 17 09 02 és 17 09 03 kategóriákba;
HAK 17 01 07 jelű építési-bontási hulladék, amely betonból, téglából, cserépből és kerámiából származó frakciót vagy ezek keverékét jelenti, és különbözik a 17 01 06 besorolású anyagoktól.
A MOHU tájékoztatása szerint a bevezetett átvételi díj kizárólag a hulladék kezelésével kapcsolatos tényleges költségeket fedezi, beleértve a begyűjtést, tárolást, szállítást és feldolgozást is.
Visszaéltek vele
A vállalat indoklása szerint a döntés hátterében az áll, hogy a korábban kifejezetten lakossági célra biztosított, ingyenes és mennyiségi korláthoz kötött rendszerrel több esetben is visszaéltek gazdasági szereplők, vagyis vállalkozások is igénybe vették azt nem rendeltetésszerűen.
A MOHU szerint ez a visszaélés a rendszer fenntarthatóságát több esetben veszélyeztette, sőt bizonyos helyzetekben működésképtelenné is tette a szolgáltatás megfelelő működését.
Fontos továbbá, hogy az építési-bontási hulladék leadása továbbra is kizárólag lakossági ügyfelek számára érhető el a hulladékgyűjtő udvarokban. A leadáshoz személyi igazolvány és lakcímkártya bemutatása szükséges, és meghatalmazás útján nem vehető igénybe a szolgáltatás.
A hulladék átadása után a díjról szóló számlát utólag küldik ki, amelyet a rajta feltüntetett határidőig kell kiegyenlíteni.
Forrás: DíványThe post Eddig ingyenes volt a MOHU-nál, júliustól már fizetned kell ezért a szolgáltatásért first appeared on nlc.