Baljós jelnek tartották II. Erzsébet egyik szokását: mindenki ugyanarra figyelt fel a királyi esküvőkön
Kiskegyed
2026-06-21 18:31
A babona szerint, amikor a királynő kék árnyalatú ruhában jelent meg egy közeli családtag esküvőjén, az adott házasság később válással végződött. A rajongók és a királyi családot figyelők idővel egyre több példát kezdtek összekapcsolni ezzel a különös mintázattal.
Az első ilyen esetet 1960-ra vezetik vissza, amikor Margit hercegnő és Antony Armstrong-Jones esküvőjén a királynő élénk türkizkék ruhát viselt. A pár végül 1978-ban elvált. Ezután 1973-ban Anna hercegnő és Mark Phillips nagy napján királykék öltözékben jelent meg, a házasság pedig 1992-ben ért véget.
Talán a legismertebb példa az 1981-es „évszázad esküvője” , amikor III. Károly és Diana hercegné mondta ki a boldogító igent. II. Erzsébet akkor is feltűnő kék ruhát választott, a házasság pedig később tragikus fordulatot vett és válással végződött. Hasonló történt 1986-ban is, amikor András herceg és Sarah Ferguson esküvőjén ibolyakék összeállításban jelent meg – a pár 1996-ban vált el.
A szakértők szerint azonban nincs szó valódi jóslatról vagy titkos üzenetről. II. Erzsébet tudatosan választott élénk színeket, mert fontosnak tartotta, hogy a tömegben mindenki könnyen felismerhesse. A kék ráadásul a brit királyi családban a tekintélyt, a stabilitást és az egységet jelképezi.
A legenda ugyanakkor annyira elterjedt, hogy sokan észrevették: később, Vilmos herceg és Harry herceg esküvőjén a királynő már nem viselt kék árnyalatot. Hogy ez tudatos döntés volt-e, vagy csupán véletlen egybeesés, azt valószínűleg már sosem tudjuk meg.
( Forrás )