Eltűntek a Pride-zászlók az Erzsébet hídról, a főváros szándékos rongálásra gyanakszik
Telex
2026-06-21 18:57
Miután olvasónk jelezte, hogy már nincsenek Pride-zászlók a budapesti Erzsébet hídon, kérdéseket küldtünk a fővárosnak. A Főpolgármesteri Hivatal a Telexnek azt írta, hogy a hír sajnos igaz, és feljelentést tesznek az ügyben. Majd úgy fogalmaztak:
„A szándékos rongálás gyanítható.”
Közölték azt is, hogy a zászlókat néhány napon belül pótolják, hiszen „a Pride hónap és a felvonulás idejére azoknak helyük van a szabad, sokszínű és szolidáris Budapesten”.
Június 27-én lesz a következő Budapest Pride, amit a szervezők a gyülekezési törvény előírásának megfelelően május 27-én bejelentettek a rendőrségen . A Pride szervezői szerint „a rendszerváltás nem teljes a gyülekezési törvény helyreállítása, vagy a 33-as törvény eltörlése nélkül”.
A parlament 2025 márciusában szavazta meg a törvényjavaslatot, amivel betiltották a Pride-ot és az ahhoz hasonló rendezvényeket, ezzel korlátozva a gyülekezési jogot. Ez alapján tilos volt olyan gyűlést tartani, amely a homoszexualitást népszerűsíti. Pontosabban: „a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg”.
Karácsony Gergely önkormányzati rendezvényként hirdette meg a 2025-ös Pride-ot, amit a rendőrség gyűlésként értelmezett, és megtiltott . Aztán a tiltás ellenére minden idők legnagyobb Pride-ját tartották Budapesten. A Pride szervezése miatt büntetőügy indult Karácsony ellen, de az ügyészség végül ejtette a vádat .