← Vissza

news.bsdnet.hu

Magyar sajátosság: Orbán Anitát Bécsben faggatták az elhíresült iratmegsemmisítőkről

Economx 2026-06-21 18:57
„Magyarország új külügyminisztere: sok mindent felaprítottak ott” címmel jelent meg diplomáciai interjú Orbán Anitával és Beate Meinl-Reisingerrel. A magyar és az osztrák külügyminiszterek az újjászülető régiós együttműködésekről úgy szóltak: Magyarország a kedden hazánkba érkező V4-csoporton belül, de más módokon is már együttműködik Ausztriával. Például a Közép-Ötösök (C5) keretében, amelyet az osztrákok kezdeményeztek, vagy a Duna Régió Stratégiában. Hamar felmerült a „névrokon”: Ausztriában úgy tartják, "Orbán Anitának számos olyan hidat kell újjáépítenie, amelyeket Orbán Viktor kormánya lerombolt." A régi miniszterelnök kapcsán az új külügyér megemlítette azt az örökséget is, amely függőségként nyomja a Tisza-kormány vállát. Az orosz fosszilis tüzelőanyagokról kiemelte, hogy zajlik a helyzetelemzés, de a választási ígéretüket betartják: biztosítják a biztonságos és megfizethető energiaellátást. Ausztria viszont jó példával jár előrébb: az európai emberek többségi egyetértésével elég gyorsan függetlenedtek az orosz olajtól, ami a gázzal kicsit tovább tartott. Nem maradt ki a migráció sem a Brüsszellel immár patrióta harcosként "ismét konfrontálódó" Orbán Viktor kérdésével, mire a Tisza illetékese aláhúzta: Az új kormány is ellenzi az illegális migrációt. Ezért tovább fogják erősíteni a határbiztonságunkat , ugyanakkor nagy különbség, hogy az előző kormányhoz képest együtt akarnak működni a partnerekkel – jelezte. Az osztrák miniszter elismerte: a migráció kihívást jelent „társadalmi rendszereink, munkaerőpiacunk, iskoláink és népünk számára”. Ezért meggyőződésük, hogy csak közös európai megoldás létezhet – említette az új Közös Európai Menekültügyi Rendszert. Kiderült: továbbra is szoros kézben tartják az ismét kiterjesztett határellenőrzést, beleértve a magyar határt is. Beate Meinl-Reisinger az ukránellenes hozzáállásról megjegyezte: benyomásai szerint az előző magyar kormány "sosem törődött igazán a kisebbségi kérdéssel." Sok mindenen mentek keresztül – állapította meg a magyarokról annak kapcsán, hogy az orosz dezinformációs beavatkozások is erősen jellemezték a választási kampányt. Egy csipet pletykát is belecsempészett az ausztriai riporter: azon „keringő hírek” igazságtartalmára kérdezett rá, hogy a Fidesz Külügyminisztériumában a választások után „sok dokumentumot megsemmisítettek”. Igen, elég sok mindent felaprítottak. – reagált mindössze Orbán Anita a határon túl is elhíresült Szijjártó Péter-féle iratkezelésre, a lap mégis ezt emelte ki a címben. Megosztom
Eredeti cikk megtekintése →