← Vissza

news.bsdnet.hu

Csodagyerek Törőcsik Mari unokája – Megtörte a csendet a színésznő örökbe fogadott fia: az anyja betegsége miatt költöztek haza Vietnámból

Blikk 2026-06-22 03:45
Megtörte a csendet Törőcsik Mari örökbe fogadott fia, Son Máhr. A 2021-ben elhunyt színésznő és Maár Gyula filmrendező Vietnámból származó fia először mesélt a kislányáról, a tehetséges zongorista Máhr Vi Zsófiról, valamint arról, miért költöztek haza Vietnámból, illetve hogy miként teltek a színésznő életének utolsó évei. Csatári Henriett Főmunkatárs Ezeket látta már? – Zsófi nagyon tehetséges zongorista, elképesztően tehetséges. A zene valahogy a kezdetek óta az élete része, mert már egészen pici baba kora óta rögtön abbahagyta a sírást, ha zeneszót hallott. Ötévesen kezdett zongorázni, amikor még Vietnámban éltünk. Nagyon érdekes történet, mert se az anyukája, se én nem játszottunk hangszeren, mégis úgy döntöttem, beviszem őt egy üzletbe, amely tele volt gyönyörű zongorákkal. Akkor ott megtetszett neki, azóta is imádja, és ami szintén nagyon fontos, tehetséges és sikeres benne – kezdte lapunknak Son. Son nagyon büszke a 13 éves lányára. A sors érdekessége, hogy apa és lánya nagyjából egyidősek voltak, amikor Magyarországra költöztek. Mind a ketten ugyanabban a helyzetben találták magukat: egy olyan országban élnek, ahol nem beszélik a nyelvet, ám szerencsére Zsófinak ez nem okozott problémát. – Nagy különbség a lányom és köztem, hogy én az iskolában botfülű voltam – mondta nevetve Son. – Már csak azért is, mert amikor én gyerekként Magyarországra kerültem, akkor engem egyből beírattak az iskolába, és emlékszem, hogy mennyit küzdöttem a magyar nyelvvel, mert semmit sem értettem. Zsófinál más volt a helyzet. Törőcsik Mari és a nevelt fia, Son Ő Vietnámban nemzetközi óvodába járt, így már egészen kicsiként nagyon jól beszélt angolul, valamint vietnámiul is. Amikor Magyarországra költöztünk, akkor persze, nem beszélt magyarul, de egy évig járt a velemi óvodába, ahol tökéletesen megtanulta a nyelvet, így amikor iskolába ment, már mindent értett. Zsófi kitűnő tanuló és nagyon önálló gyerek, elképesztően büszke vagyok rá, szerencsés vagyok vele! A lányom itthon is folytatta a zongorázást, Somogyi Terézia szolfézstanár figyelt fel rá, aki rögtön észrevette, hogy milyen tehetséges. Nagyon sokat köszönhetünk neki. Bár Son sokáig nem gondolta volna, hogy egyszer újra Magyarországon él majd, az élet felülírta a számításaikat. – Úgy kerültem ki Vietnámba, hogy régen én itthon, Szombathelyen dolgoztam egy cégnél, ahol az egyik vezető felfigyelt rám, miután kiderült, hogy beszélek vietnámiul. Felajánlotta, hogy költözzek ki, és dolgozzak a helyi vállalatnál. Nagyon jó életünk volt, nyaranta hazajártunk, itt töltöttünk egy hónapot, hogy együtt legyen a család. Anyám nagyon szeretett Zsófival lenni, tőle kapta ezt a magyar keresztnevet. Majd hat éve, amikor anyám lebetegedett, hazajöttünk. 2020-ban egyik napról a másikra felszámoltuk az életünket Vietnámban, megvettük a repülőjegyeket, majd idejöttünk, hogy anyám mellett legyünk. Szerettünk volna, ha Zsófi tud még időt tölteni a nagymamájával, én pedig az anyámmal, és ez így is lett. Szerencsére volt még időnk együtt. Tudtunk beszélni, fogtuk a kezét... – mondta Son elcsukló hangon. Zsófi tehetségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy elnyerte a rangos Canadian International Music Competition platina minősítését, a Moszkvai VIII. online nemzetközi versenyen első helyezést ért el, a VI. Nemzetközi Zongoramesék Zongoraversenyen pedig Kiemelt fődíjat kapott. Az elért eredményeiért és a kiemelkedő tehetségéért a Szombathely önkormányzata is különdíjban részesítette őt. Zsófi tehetségét és sikerét Szombathely önkormányzata is elismerte / Fotó: Szombathelyi Bartók Béla Zeneiskola - AMI – Rendkívül büszkék vagyunk arra, hogy Törőcsik Mari unokája, Máhr Vi ilyen fiatalon – a szombathelyi zeneiskola növendékeként – országos és nemzetközi szinten is figyelemre méltó sikereket ér el a zene világában. Városunk már a tavalyi évben is elismerésben részesítette őt és felkészítő tanárát a szakmai tanulmányi versenyeken elért kimagasló eredményeiért, hiszen akkor is rangos elismeréseket szerzett, de az idei év azért volt különleges, mert élőben is hallhattuk a zongorajátékát a díjátadón, amely egyszerre volt megható és lenyűgöző élmény. Vi vastapsot kapott a meghajlásnál, továbbá akkor is, amikor az elismerést átvette. Ritka pillanat, amikor valaki ilyen fiatalon ennyire érett művészi kifejezőerővel tudja megszólaltatni a hangszerét. Szívből kívánjunk neki, hogy további sikerek kísérjék pályáját – nyilatkozta a Blikknek dr. László Győző, Szombathely alpolgármestere. Törőcsik Mari
Eredeti cikk megtekintése →