Több mint 8 millió hordó kőolaj hagyta el a Hormuzi-szorost a hétvégén
HVG
2026-06-22 06:52
A hétvégén is több millió hordó kőolajat szállítottak át a Hormuzi-szoroson, noha Irán ismét azt állította, hogy lezárta a vízi útvonalat, ám a hajóforgalom alapján a lezárás nem teljes körű. Az Egyesült Államok és Irán egyidejűleg állítja, hogy ő ellenőrzi a világ egyik legfontosabb olajszállítási útvonalát – írja a Bloomberg .
Szombaton és vasárnap öt, kőolajjal megrakott szupertanker lépett be a szorosba, vagy haladt annak területén. A hajók együttes szállítási kapacitása mintegy 8 millió hordó volt.
A tankerek az Omán partjaihoz közeli, déli útvonalat használták, majd kikapcsolták az automatikus helyzetjelzőjüket. Az egyik hajó vasárnap hajnalban, már az Ománi-öböl elérése után ismét láthatóvá vált a nyomkövető rendszerekben.
Az amerikai Középső Parancsnokság, a CENTCOM szombati közlése szerint összesen 17 millió hordó kőolaj jutott át a Hormuzi-szoroson.
A Reuters beszámolója szerint az Egyesült Államok és Irán lezárta a svájci tárgyalások első, magas szintű fordulóját. Katar és Pakisztán közvetítésével a felek megállapodtak abban, hogy 60 napon belül kidolgozzák a végleges megállapodás menetrendjét.
Irán közlése szerint mentességeket kapott az olaj- és petrolkémiai exportjára, valamint befagyasztott eszközök felszabadítására, a tárgyalások állítólagos sikerének hírére pedig tovább csökkent az olaj ára.
https://hvg.hu/gazdasag/20260619_hormuzi-szoros-tankerhajo-80-millio-hordo-perzsa-obol