Megrendítő hírrel indul a hét: meghalt Bona Gábor
Kiskegyed
2026-06-22 08:43
Meghalt dr. Bona Gábortól, közismert Pro Urbe-díjas történész, aki tudományos munkásságával, közéleti szerepvállalásával és Dorog városhoz való elkötelezettségével maradandó nyomot hagyott a település életében - olvasható a szomorú hír a Dorogi-medence hírportál .
Dr. Bona Gábor 1948. december 13-án született Budapesten, majd 1973-ban szerzett történelem–földrajz szakos diplomát a Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen, ezt követően pedig a Hadtörténeti Intézetben indította el szakmai pályafutását. Kutatásai fókuszába az 1848–49-es forradalom és szabadságharc állt, amelynek hazánk egyik legelismertebb és legismertebb szakértőjévé vált. Tudományos előmenetele során 1978-ban doktorált, 1986-ban kandidátusi fokozatot szerzett, míg 2000-ben az MTA doktora címet is elnyerte.
Pályája során olyan fontos tisztségeket töltött be, mint a Hadtörténeti Közlemények főszerkesztői posztja, a bécsi Hadilevéltár magyar delegációjának vezetése, valamint a Hadtörténeti Intézet igazgatói és főigazgató-helyettesi pozíciója. A kutatómunka mellett az oktatásból is kivette a részét: a Miskolci Egyetem Új- és Legújabb kori Magyar Történelem Tanszékén docensként, professzorként, majd 2007-től tanszékvezető egyetemi tanárként formálta a jövő történészgenerációit.
A neves történész 1972 óta élt családjával Dorogon , ahol a tudományos tevékenysége mellett rendkívül aktív közéleti és kulturális szerepet vállalt. Volt helyi tanácstag, elkötelezett tagja a Dorog Város Barátai Egyesületének, valamint hosszú éveken át irányította elnökként Dorog Város Kulturális Közalapítványának kuratóriumát. Lokálpatrióta munkásságának köszönhetően számos jelentős történelmi rendezvény és konferencia valósult meg a településen, köztük az 1848–49-es szabadságharc 150. évfordulójára szervezett nagyszabású megemlékezés a Megbékélés Napján.
Dr. Bona Gábor a helyi sportélet fellendítésében is kulcsszerepet játszott, amikor 1999-ben fiával, Bona Gábor Gergővel közösen megalapította a Dorogi Kézilabda Klubot , amelynek első elnöke lett. A város érdekében végzett kiemelkedő közéleti, kulturális és tudományos munkáját Dorog Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 1999-ben Pro Urbe díjjal ismerte el. Számtalan könyve, tanulmánya és magával ragadó előadása révén generációk számára tette kézzelfoghatóvá a magyar múltat, halálával pedig a város egy igazán nagyszerű tudóst és elhivatott lokálpatriótát veszített el.