← Vissza

news.bsdnet.hu

Túlnőtt a Samsungon az SK Hynix

HWSW 2026-06-22 08:59
Szerző: Koi Tamás 2026. június 22. 09:59 Hatalmasat menetelnek a dél-koreai memóriagyártók, mióta a mesterséges intelligencia célú adatközpontok minden létező gyártókapacitást felszívnak, ezzel tartós hiányt generálva a szegmensben. Az SK Hynix hétfőn ráadásul történelmet írt azzal, hogy a tőzsdei kereskedésben a cég értéke először szárnyalta túl a Samsungét, ezzel a memóriagyártó Dél-Korea legértékesebb tőzsdén jegyzett cégévé vált. Az SK Hynix menetelése már csak azért is különösen látványos, mivel a vállalat két évtizeddel ezelőtt csaknem összeroppant az adósságteher alatt, 2002-ben pedig rendkívül kevésen múlt, hogy eladják a Micronnak. Ám az üzlet végül nem jött össze, a vállalat pedig csaknem tíz éven keresztül nyögte az adósságok rendezését. A vállalat szerencséjét ezt követően jórészt a memóriapiac ciklikussága határozta meg, a cég így például pár évvel ezelőtt, 2023-ban az akkor padlón lévő memóriaárak miatt 7,73 billió won, azaz nagyjából ötmilliárd dollárnyi veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, mely egy évvel később jelentős felívelésbe csapott át - 2024-ben már 23,5 billió won (kb. 15,2 milliárd dollár) volt a működési profit. A vállalat papírjainak árfolyama csak idén 340%-kal nőtt, piaci tőkeértéke pedig a hétfői kereskedési napon meghaladta a 2082 billió wont (kb. 1,35 billió dollár), lehagyva ezzel a 2081 billió wonon álló Samsungot. Az 1983-ban eredetileg a Hyundai egyik üzletágaként alapított SK Hynix később vásárolta fel az SK Group, mely a Samsunghoz hasonlóan egy gigantikus családi vállalkozás (Dél-Koreában ezeket csebolnak hívják), a cég menetelése pedig abból a szempontból mindenképpen figyelemre méltó, hogy a Samsung termékportfóliója jóval diverzifikáltabb, így a rivális vezeti többek közt a globális okostelefon-piacot és a tévépiacot is, igaz, mindkét területen veszített előnyéből az utóbbi időszakban. Az SK Hynix memóriapiaci helyzetét nagyban meghatározta, hogy a cég jó ütemben ismerte fel az AI-szerverekbe kerülő nagy sávszélességű memóriák (HBM) iránti kereslet drámai növekedését, míg a Samsung túl későn mozdult, ráadásul sokáig nem tudott megfelelő minőségben gyártani, ezzel az első számú versenytársnak átadva a terepet. A vállalat éppen június elején jelentette be, hogy  a vállalat a következő öt évben kétszeresére növeli az egyik legfontosabb gyártási mérőszámnak tekintett ostyakapacitást, vagyis effektíve az egységnyi idő alatt készített memóriachipek mennyiségét. A társaság vezetése a hónap elején rendezett Computex alkalmával megerősítette azt a korábbi prognózisát, hogy a memóriapiac jelenlegi ellátási nehézségei 2030-ig biztosan kitartanak majd.
Eredeti cikk megtekintése →