5 ital, amit ne igyál kánikulában: hiába esik jól, csak ront a helyzeten
Femina
2026-06-22 08:50
Amikor a nyári kánikulában a hőmérő higanyszála tartósan harminc fok fölé kúszik, a szervezetünk szinte könyörög a hűsítésért. Ilyenkor hajlamosak vagyunk gondolkodás nélkül utána nyúlni bárminek, ami jéghideg szomjoltónak tűnik.
A látszat azonban gyakran csal: léteznek olyan közkedvelt italok, amelyek az első korty után frissességet nyújtanak, valójában azonban csak elszívják a vizet a szervezetünkből, és csak felerősítik a hőségriadó kellemetlen tüneteit.
1. A klasszikus jeges kávé és az energiaitalok
Sokan nem tudnak elindulni reggel a jeges tejeskávéjuk nélkül, délután pedig egy dobozos energiaitallal próbálják átvészelni a hőség okozta tompaságot. Bár a koffein átmenetileg felpörget, kánikulában rendkívül veszélyes.
A koffein ugyanis erős diuretikus, vagyis vízhajtó hatással bír. Serkenti a vesék működését, aminek következtében a szervezet több folyadékot ürít ki, mint amennyit az itallal beviszel. Ráadásul a koffein megemeli a pulzust és a vérnyomást, ami a hőség miatt egyébként is maximális fokozaton pörgő keringési rendszert feleslegesen túlterheli.
2. Szupercukros szénsavas üdítők és dobozos jegesteák
Egy pohár jéghideg, gyöngyöző kóla vagy egy bolti, barackos jegestea az egyik legnagyobb csapda a nyári melegben. Bár a hideg folyadék pillanatnyilag oltja a szomjat, a bennük lévő hatalmas mennyiségű finomított cukor azonnal felborítja a szervezet folyadékháztartását. A magas cukorkoncentráció miatt a sejtekből a víz a véráramba áramlik, hogy felhígítsa a cukrot, ez pedig kiszáradáshoz és még intenzívebb szomjúságérzethez vezet. Az így kialakuló ördögi kör ráadásul hirtelen vércukorszint-ingadozást, majd hirtelen ránk törő fáradtságot okoz.
3. A hűvös esti sör és a jéghideg koktélok
Nincs csábítóbb, mint egy fárasztó, forró nap után beülni egy teraszra egy korsó hideg sörre, vagy fröccsre. Az alkohol azonban a kánikula egyik legnagyobb ellensége. Hasonlóan a koffeinhez, gátolja az antidiuretikus hormon termelődését, ami a szervezet víz visszatartásáért felelős. Emellett tágítja a bőr alatti ereket, ami miatt még melegebbnek fogod érezni az időt, és a hőguta kockázata is többszörösére nő. Ha mégis koccintanál, minden pohár alkohol mellé igyál meg legalább két nagy pohár tiszta vizet!
4. Bolti, sűrű gyümölcslevek
A 100%-osnak hirdetett, rostos gyümölcslevek egészséges alternatívának tűnhetnek, de kánikulában jobb, ha óvatosan bánsz velük. Ezek az italok rendkívül sűrűek és koncentráltan tartalmaznak gyümölcscukrot (fruktóz). Mivel hiányzik belőlük a gyümölcsök eredeti, természetes rostszerkezete, a szervezet nehezen és lassan dolgozza fel őket a hőségben.
Megterhelik az emésztőrendszert, a sűrű állaguk miatt pedig egyáltalán nem alkalmasak a hőségben elveszített, drasztikus mennyiségű izzadság pótlására. Ha mindenképpen gyümölcsízre vágysz, hígítsd fel őket vízzel 1:3 arányban!
5. Jégbe hűtött, túl hideg italok
Igen, jól olvasod: magával a folyadék hőmérsékletével is vigyázni kell. Amikor a negyvenfokos hőségben csordultig pakolsz egy poharat jégkockával, és ráöntöd a folyadékot, sokkot okozol a testednek.
A szervezet belső hőmérséklete körülbelül 37 °C fok. Ha ebbe a forró környezetbe hirtelen jéghideg folyadék kerül, a gyomor és a nyelőcső erei azonnal összehúzódnak. A test ahelyett, hogy a hűtésre koncentrálna, extra energiát kezd el termelni, hogy a jéghideg italt felmelegítse a saját belső hőmérsékletére. Végeredményben tehát belülről fogsz még jobban kimelegedni, nem beszélve a hirtelen fellépő gyomorgörcsök kockázatáról.
Nemsokára élesedik a riasztás az egész országban!
Fotók: Getty Images Hungary