Nem a fizetés vagy a főnök miatt mondunk fel... de akkor miért?
Blikk
2026-06-22 08:55
Kevés a fizetés? Egyhangú a munka? Rossz a vezető, vagy nem megfelelő a munkahelyi légkör? Bár ezek mind szerepet játszhatnak, a leggyakoribb ok, amiért az emberek munkahelyet váltanak, ennél összetettebb. Sokan azért döntenek a távozás mellett, mert úgy érzik, megrekedt a karrierjük, nem fejlődnek szakmailag, és nincs lehetőségük előrelépni. Erre a következtetésre jutott a JenPráce.cz és a JenFirmy.cz portálok 2025-ös Wellbeing Index felmérése.
László Juli
Szerkesztő
Ezeket látta már?
„A mai munkavállalók elsősorban nem azért mondanak fel, mert nem szeretik a munkájukat. Természetesen fontos számukra, hogy értelmes feladatokat végezzenek, de ugyanilyen lényeges a szakmai fejlődés és az előrelépés lehetősége is. Amikor úgy érzik, hogy stagnálnak, és nem látják a következő lépést, máshol kezdenek lehetőségeket keresni” – mondta Michal Španěl adatelemző, a JenPráce.cz és a JenFirmy.cz portálok vezetője.
A 2025-ös Wellbeing Index több mint 10 ezer hiteles munkavállalói értékelésen alapul, amelyek különböző iparágakat, régiókat és munkaköröket fednek le. A résztvevők összesen tizenegy szempont alapján értékelték munkahelyüket , többek között a fizetést, a juttatásokat, a vezetők hozzáállását, a munkahelyi légkört, a csapatot, a fejlődési lehetőségeket és a munkakörnyezetet.
A válaszadók egytől ötig terjedő skálán értékelték az egyes területeket, ahol az ötös jelentette a legnagyobb elégedettséget.
A legjobb eredményt a munkakörök változatossága érte el, amely 3,68 pontot kapott az ötből. Ez arra utal, hogy a munkavállalók többsége alapvetően érdekesnek és értelmesnek tartja a munkáját . Ezzel szemben a karrierlehetőségek az egyik leggyengébben értékelt területnek bizonyultak, mindössze 2,97 ponttal. A felmérés szerint éppen ez az egyik legfontosabb oka annak, hogy sokan elgondolkodnak a munkahelyváltáson.
Úgy tűnik, a munkavállalók elkezdtek belefáradni a túlhajszoltságba és az alulfizetettségbe, és ezt már nem is próbálják palástolni. Az utóbbi években több munkahelyi trend jelent meg, például a quiet quitting, vagyis a csendes kivonódás, amikor a munkavállalók épp annyit dolgoznak, hogy ne rúgják ki őket. Most viszont sokaknál betelt a pohár, és inkább a bosszút választják: a 2025-ös munkahelyi „trend” a revenge quitting, amikor a munkavállaló úgy választja meg a felmondása időpontját, hogy az a munkáltatónak a lehető legrosszabb legyen.
Az eredmények azt is megmutatták, hogy a munkahelyi elégedettséget számos tényező együttesen alakítja. Fontos szerepe van annak, hogy a munkavállalók értelmesnek érezzék a munkájukat, lássák annak eredményét, valamint jó kapcsolatot ápoljanak kollégáikkal és közvetlen vezetőjükkel.
Szintén meghatározó a munka és a magánélet egyensúlya , valamint a stabilitás és a biztonság érzése. Bár a fizetés továbbra is fontos tényező , önmagában nem elegendő a hosszabb távú elégedettség és lojalitás fenntartásához.
A kutatás szerint sok munkavállaló akkor is marad a helyén, ha elégedetlen, mert bizonytalannak érzi a munkaerőpiaci helyzetet, vagy tart a változástól. Ez az úgynevezett „csendes elégedetlenség” azonban komoly kockázatot jelenthet a vállalatok számára, mivel alacsonyabb motivációhoz, gyengébb teljesítményhez és nagyobb fluktuációhoz vezethet.
A kutatás alapján azok a vállalatok tudják nagyobb eséllyel megtartani munkavállalóikat, amelyek tudatosan foglalkoznak a karriertervezéssel , rendszeres visszajelzést adnak, és egyértelmű fejlődési lehetőségeket kínálnak.
„Ha a vállalatok csökkenteni szeretnék a fluktuációt, nem koncentrálhatnak kizárólag a bérekre és a juttatásokra. Legalább ilyen fontos megmutatni a munkavállalóknak, hogyan fejlődhetnek szakmailag , illetve milyen szerepet tölthetnek be a szervezetben egy vagy akár három év múlva” – fogalmazott Michal Španěl.
( via )
elbocsátás