Binotto új rendszerrel rázná fel az F1-et
F1világ
2026-06-22 09:15
Az Audi főnöke, Mattia Binotto egy új, „egyedi rendszert” javasolt az FIA ADUO-rendszerének módosítására, amely szerinte jobban igazodhatna a jelenlegi kasztnira vonatkozó technikai szabályozáshoz.
A Forma-1 továbbra is várja a hivatalos tájékoztatást a sportág irányító testületétől arról, hogy az erőforrás-gyártók közül melyek részesülhetnek az Additional Development and Upgrade Opportunities, vagyis az ADUO által biztosított segítségben. Azok a gyártók, amelyek megkapják ezt a lehetőséget, fejlesztéseket vihetnek a máskülönben homologizált erőforrás-konstrukcióikba.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
A rendszer jelenleg úgy működik, hogy az FIA az öt erőforrás-gyártó belső égésű motorjának teljesítményét méri , majd az ADUO-t annak a négy gyártónak ítéli oda, amelyet a referenciaegység mögöttinek minősít.
HIRDETÉS
Az ADUO-t frissen vezették be a 2026-os idényre, Binotto azonban úgy véli, létre lehetne hozni egy új módszert a motorok teljesítményének mérésére — egy olyan alapra építve, amely a kasztnik esetében már létezik. 2021 óta a csapatok a teljesítményük alapján, csúszó skála szerint kapnak szélcsatorna- és CFD-időt: az aktuális konstruktőri világbajnok jut a legkevesebb lehetőséghez, míg az utolsó helyen záró istálló a legtöbbhöz.
Ezt a rendszert az idény során a bajnoki állásnak megfelelően módosítják , Binotto pedig azt javasolja, hogy az erőforrások esetében is hasonló elvet alkalmazzanak, ezzel segítve azoknak a gyártóknak a fejlesztését, amelyek elmaradnak a referencia-beszállítótól.
A McLaren-főnök elárulta, miért hátrányt a Mercedes-motor használata
„Megfelelő szenzoraink vannak az autón ahhoz, hogy mérjük a teljesítménykülönbséget. Tehát az ADUO elve, amely a kilowattban mért különbségen alapul, a megfelelő megközelítés? Ezen lehet vitatkozni” — mondta Binotto.
„Létezik ADUO a kasztni esetében is, más néven, de a tény az, hogy ha hátrébb vagy a tabellán, több lehetőséged van a szélcsatorna-időben és így tovább, és ez egy módja annak, hogy a csapatok valahogyan közeledjenek egymáshoz.”
HIRDETÉS
„Most, amikor az erőforrásokra vonatkozó szabályokról beszélünk, mi lett volna az értékelés módja? Úgy döntöttek, hogy a tiszta kilowatt. Ez a megfelelő módja ennek? Ezen ismét lehet vitatkozni.”
„Talán tehát valami nagyon hasonlót kellene tennünk, mint a kasztninál, ahol az előző szezonok helyezéseire alapozol, mert ha a konvergencia célja az, hogy szorosabb legyen a mezőny, talán ez a legegyszerűbb, és így egy egységes rendszerkereted lenne a kasztni és az erőforrások között.”
HIRDETÉS
„Vagyis a legjobb csapatoknak ne legyenek előnyeik, a leglassabb csapatoknak vagy a leglassabb gyártóknak pedig legyen valamivel több lehetőségük. De ma így vannak megírva a szabályok, és úgy gondolom, teljes mértékben bíznunk kell az FIA-ban.”
„Biztos vagyok benne, hogy az FIA megfelelő értékelést végzett. Mit kellene tennünk a jövőben? Más típusú rangsort kellene felállítanunk? Talán igen.”