← Vissza

news.bsdnet.hu

Feketében az egész ország! Meghalt az egykori köztársasági elnök: óriási most a gyász

Kiskegyed 2026-06-22 09:36
Gyászba borult Kelet-Timor: 71 éves korában elhunyt Francisco Guterres, az ország egyik legmeghatározóbb politikai vezetője, aki 2017 és 2022 között államfőként szolgálta hazáját. A politikus neve szorosan összefonódott a fiatal délkelet-ázsiai nemzet függetlenségi törekvéseivel és demokratikus fejlődésével. Francisco Guterres, közismert nevén „Lú-Olo”, a FRETILIN párt meghatározó alakjaként vált ismertté. Már a kelet-timori függetlenségi mozgalom idején is aktív szerepet vállalt, és hosszú éveken át a nemzeti önrendelkezés egyik elkötelezett támogatója volt. Az ország függetlenné válását követően fontos közéleti szerepet töltött be: 2002 és 2007 között a Nemzeti Parlament elnökeként dolgozott, később pedig több alkalommal is indult az elnökválasztáson. Legnagyobb politikai sikerét 2017-ben érte el, amikor Kelet-Timor köztársasági elnökévé választották. Ötéves hivatali ideje alatt a politikai stabilitás, a nemzeti egység és a demokratikus intézmények megerősítése mellett kötelezte el magát. Elnökként jelentős szerepet játszott az ország nemzetközi kapcsolatainak erősítésében és a békés politikai párbeszéd fenntartásában. Halálával Kelet-Timor egy olyan vezetőt veszített el, aki évtizedeken keresztül meghatározó alakja volt az ország politikai életének. Francisco Guterres öröksége a függetlenségért folytatott küzdelemben, valamint a demokratikus állam építésében végzett munkájában él tovább.
Eredeti cikk megtekintése →