Lemondott a brit miniszterelnök
Örülünk Vincent
2026-06-22 10:14
Északi miniszterelnöke lesz az Egyesült Királyságnak. Andy Burnhamet várhatóan szeptemberben választják meg- Ő egy igazi szocialista, mármint egyáltalán nem szégyelli magát szocialistának nevezni, Manchester (egészen pontosan az egész Greater Manchester megye) polgármestere. És északi.
Északon éltem tizenhárom évet. A mai napig nem igazán értem az északi brit nép egyszerű gyermekeit, nem mintha a déli brit cockney-t érteném.
George Orwell „The Road to Wigan Pier” című könyvét szokták ajánlani azoknak, akik a déli és északi britek (nem egészen a normann-britek és az angol-szászok, de metaforának nem rossz) viszonyát akarják megérteni. A londoni ember idegenségét a liverpooli csehóban.
So merry Christmas Maggie ThatcherMay God’s love be with youWe all sing together in one breathMerry Christmas Maggie ThatcherWe all celebrate today‘Cause it’s one day closer to your death.
-írta Elton John, ami jól fejezi ki bizonyos északiak érzéseit, akik szerint a déliek elvették tőlük a kis vasútvonalaikat, a gyárkéményeiket, a working-class identitásukat, és London, a Dél uralkodik felettük, a mindenkori Maggie Thatcher.
Andy Burnham, aki minden bizonnyal a ma lemondott Keir Starmer utódja lesz, Északról fog uralkodni. Gyűlöli a Brexitet, egykori egészségügyi miniszterként, a reprivatizáció és a virágzó állami egészségügyi rendszer (NHS) híve (amúgy Cambridge-be járt egyetemre, katolikus, nem munkásosztálybeli, de tizenötéves kora óta munkáspárti), balra Blairtől, de a New Labour ideológiáját követve.
Számomra már a TISZA sokkal fontosabb, mint a Labour, Vitézy Dávid sokkal fontosabb, mint David Lammy, már távolodom Angliától, egyre idegenebbek a vitáik, de még a Guardiant és Telegraphot nézem, és persze Harry Kane-nek, Declan Rice-nak és Jude Bellinghamnek fogok drukkolni, amíg lehet.