← Vissza

news.bsdnet.hu

Magyar Péterhez fordultak a szakszervezetek, háromoldalú egyeztetést sürgetnek

HVG 2026-06-22 10:44
Országos szintű és állandó társadalmi egyeztetési fórum létrehozását kezdeményezte négy szakszervezeti szövetség – derült ki a közleményükből. A Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája levélben kereste meg Magyar Péter miniszterelnököt, Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztert, valamint Kátai-Németh Vilmos szociális- és családügyi minisztert is, és felvázolta egy lehetséges egyeztetési fórum működését és finanszírozását is. A levél aláírói szerint a normatív és transzparens részvétel rendkívül fontos, mert a fórum hitelességének alapfeltétele, hogy a résztvevői kör ne eseti meghívásokon vagy informális politikai döntéseken, hanem normatív, átlátható és ellenőrizhető szempontokon alapuljon. A kezdeményező partnerek meggyőződése, hogy a foglalkoztatáspolitika intézményi megerősítése, a társadalmi párbeszéd megújítása, valamint a verseny- és közszféra munkaügyi kérdéseinek rendszeres egyeztetése egyszerre szolgálja a munkavállalók biztonságát, a munkáltatók kiszámítható működését, a közszolgáltatások stabilitását és a magyar gazdaság hosszú távú versenyképességét. Ennek köszönhetően a foglalkoztatást érintő döntések szélesebb társadalmi legitimációval, jobb szakmai megalapozottsággal és erősebb partnerségi szemlélettel születhetnének meg. Az érdekképviseletek háromszintű fórumot kezdeményeztek: Az országos fórum különösen az alábbi kérdésekben rendelkezne előzetes konzultációs és véleményezési joggal. https://hvg.hu/tudomany/20260521_samsung-sztrajk-memoria-chip-gyartas-szakszervezet
Eredeti cikk megtekintése →