Durván nekimentek a Tiszának a független benzinkutasok: „Ez a Fidesz 2.0, nem erre adtunk felhatalmazást!"
Index
2026-06-22 11:11
A Független Benzinkutak Szövetsége hétfőn a Facebookon megosztott közleményében úgy számol, hogy a tavasszal bevezetett kedvezményes üzemanyagár rendszere március óta mintegy 7,5-8 milliárd forint veszteséget okozott a magyar családi tulajdonban álló, töltőállomásokat üzemeltető kis- és középvállalkozásoknak.
Ezt a nagyságrendet a szövetség korábban is hangoztatta: az elnök, Gépész László a Világgazdaságnak nemrég azt mondta, az érintett kutak tartalékainak nagy része elfogyott, és számukra a túlélés volt a cél.
A háttér ismert: az Orbán-kormány a közel-keleti háború és az olaj világpiaci drágulása miatt március 10-én vezette be a benzinre és a gázolajra a védett – később hatósági – árat, amely literenként 595, illetve 615 forintban maximálta a tankolás díját.
A gyakorlatban a szövetség szerint a kistöltőállomások árrése elolvadt, sokukat veszteséges működésre kényszerítette a szabályozás.
A nehézséget tetézte, hogy a hatósági ár miatt a vásárlók egy része átszokott a nagyobb hálózatokhoz. A védett árat eredetileg a Fidesz–kormány vezette be, majd a választást követően a Tisza-kormány hosszabbította meg , így az áprilisi kormányváltás után is érvényben maradt. A korábbi kabinet egyébként – épp az ágazat tiltakozására – ígéretet tett a károk enyhítésére is.
A kár enyhítésére a Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a Tisza-kormány, mint jogutód, most nem akar végrehajtani
– írta posztjában a benzinkutas szövetség.
A Tisza-kormány 2026 júniusában jelentette be a védett üzemanyagár kivezetését. A gazdasági és energetikai miniszter, Kapitány István által benyújtott törvénymódosítás értelmében a hatósági áras rendszert fokozatosan szüntetik meg.
„Az FBSZ tiltakozásul 2026.06.26-ra egynapos figyelmeztető bezárásra hív fel minden károsult kisbenzinkutat! Nem tűrhetjük tétlenül, hogy rendszeresen kisemmizzenek, veszteséges működésre kényszerítsenek, semmibe véve alkotmányos jogainkat tulajdonunkhoz, és a szabad vállalkozáshoz!” – fakadt ki közleményében a szövetség.
„Ráadásul a TISZA legújabb törvényjavaslata minden kontroll nélkül, azonnal újra bevezethetővé kívánja tenni ezt a mérhetetlenül káros rendszert, nem törődve az alapvető jogbiztonsággal sem, egy ember szubjektív döntésére akarják bízni több ezer magyar család megélhetését” – folytatták, majd lezárásként odaszúrtak a Tiszának: „Ez nem demokrácia, ez nem Európa, ez nem jogállam, ez FIDESZ 2.0! Nem erre adtunk felhatalmazást!”
(Borítókép: Képünk illusztráció! Fotó: Papajcsik Péter / Index)