Ruszin-Szendi Romulusz: Visszavehetik azokat a katonákat, akiket a fiatalításra hivatkozva küldtek el
HVG
2026-06-22 11:35
„Már társadalmi egyeztetésen van a »fiatalítás« címén eltávolított katonák visszavételét lehetővé tevő jogszabálymódosítás” – közölte Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter a közösségi oldalán . A Tisza Párt politikusa azt írta, sok kiváló katona kényszerült „méltatlan” körülmények között távozni a szolgálatból.
Az Orbán-kormány 2023-ban döntött úgy, hogy megkönnyíti a katonák elbocsátását. Az akkor elfogadtott rendelet értelmében elküldhették azokat, akik elmúltak 45 évesek, és már legalább 25 évet töltöttek tényleges szolgálati viszonyban. Ez esetben a nyugdíjáig hátralévő időben szolgálati juttatás járt.
Ebben az időben Ruszin-Szendi Romulusz a honvédség vezérkari főnöke volt.
https://hvg.hu/itthon/20230117_haborus_veszelyhelyzet_katonak_felmentes_kormanyrendelet
Ruszin-Szendi a katonák visszavételéről szóló bejegyzésébenúgy fogalmazott: „hiszünk abban, hogy minden, a katonákkal szemben igazságtalanul és méltatlanul elkövetett döntést helyre kell hozni. A Magyar Honvédségnek szüksége van a tapasztalatra, a tudásra és azokra az emberekre, akik életüket a haza szolgálatára tették fel. Tartozunk ennyivel nekik”.
A múlt heti kormányszóvivői tájékoztatón már elhangzott, hogy a kormány döntése következtében visszatérhetnek ugyanabba a beosztásba a „fiatalítási hullám” miatt elküldött szakemberek.
https://hvg.hu/itthon/20260618_uzemanyagar-eu-csucs-vagyonvisszaszerzesi-hivatal-brusszel-kormanyszovivoi-tajekoztato-elo-kozvetites
Nyitókép: HVG / Cabrera Martin