← Vissza

news.bsdnet.hu

Nagy tévhitben él, aki éjszakára kikapcsolja a mobilját – ezért ne tegye!

Blikk 2026-06-22 11:34
Sokan úgy próbálnak gátat szabni az okostelefon-függőségnek és pihentetőbb alvásra vágynak, hogy éjszakára teljesen kikapcsolják a készüléküket. Bár a szándék jó, szakértők szerint ez a lépés teljesen felesleges, sőt, akár káros is lehet. A mindennapos ki- és bekapcsolás ugyanis megterheli a rendszert, megakadályozza a háttérben futó frissítéseket, ráadásul vészhelyzet esetén biztonsági kockázatot is jelent. A képernyőidő csökkentésére és a nyugodt alvásra léteznek sokkal hatékonyabb módszerek is. Szász Eszter Newsroom újságíró Ezeket látta már? Ma már nyílt titok, hogy a digitális eszközökhöz való folyamatos láncoltságunk nem éppen egészséges. Amikor még az Apple vezérigazgatója, Tim Cook is komoly aggodalmát fejezi ki a kérdéssel kapcsolatban, akkor tudjuk, hogy a problémát érdemes komolyan venni. Azok, akik osztoznak a véleményében, számos lépést tesznek a képernyőidő csökkentésére: a különféle digitális elvonókúrás kütyük tesztelése mellett sokan úgy döntenek, hogy a legjobb napi rutin, amit bevezethetnek, ha lefekvés előtt egyszerűen kikapcsolják a mobiljukat – írja a bgr.com . De valóban áramtalanítani kell a telefont az alváshoz? Leginkább nem. A teljes kikapcsolás előnyei ugyanis eltörpülnek a készüléket érintő kockázatok, és bizonyos esetekben a saját biztonságunk veszélyeztetése mellett. Szerencsére könnyedén megakadályozhatjuk, hogy a telefon ébren tartson minket éjszaka anélkül is, hogy teljesen lőnénk a rendszert. Érdemes leszögezni, hogy a kikapcsolás nem az egyetlen módja annak, hogy kizárjuk a zavaró tényezőket. Ott van például a Ne zavarjanak (Do Not Disturb) üzemmód, vagy a Repülőgép üzemmód is. Amíg képesek vagyunk ellenállni a kísértésnek, hogy ránézzünk a kijelzőre a reggeli ébredésig, ezekkel a funkciókkal is tökéletesen elkerülhetjük a pihenést megzavaró digitális értesítéseket. A telefon kikapcsolása ráadásul több szempontból is megterhelő lehet a hardvernek. A készüléknek ugyanis jelentős erőforrásokat kell mozgósítania az újraindításhoz. Ha ezt minden egyes nap megcsesszük, az hosszú távon kifejezetten meríti és amortizálja a rendszert. Ezenfelül a telefonok használaton kívül, éjszaka végzik el a szükséges karbantartási feladatokat és a háttérben futó frissítéseket – kikapcsolt állapotban viszont erre képtelenek. Ráadásul, mivel az okostelefonokban a bonyolult gyári gépekkel ellentétben nincsenek mozgó alkatrészek, nem kell attól tartani, hogy a komponensek „elkopnak”, ha folyamatosan bekapcsolva hagyjuk őket. A Német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal (BfS) legfrissebb mérései szerint az Allview 7Pro mobiltelefon továbbra is a legmagasabb rádiófrekvenciás sugárzást kibocsátó készülékek között szerepel, mellette a TCL két modellje is dobogós helyet foglal el. Bár ezek a telefonok az Európai Unió által meghatározott 2 W/kg-os SAR-határértéken belül vannak, az Egyesült Államok szigorúbb, 1,6 W/kg-os szabályozása szerint már nem felelnének meg. A magyar piacon népszerű márkák, mint a Samsung, az Apple és a Xiaomi, szintén szerepelnek a listán, de a Xiaomi készülékei általában alacsonyabb sugárzási értékeket mutatnak, így biztonságosabb választásnak tűnhetnek. Ha azért kapcsolja ki a telefonját éjszakára, mert értékeli a minőségi alvást, az teljesen érthető és bölcs döntés. Viszont nem maga a bekapcsolt állapot a valódi zavaró tényező, hanem az, ha közvetlenül a lefekvés előtti időszakban nyomkodja a mobilt. A kutatók azt javasolják, hogy a lefekvés előtti utolsó órában már ne használjuk a telefonokat és egyéb digitális eszközöket. Ha fegyelmezetten letesszük a mobilt egy órával lefekvés előtt, sokkal pihentetőbb alvásban lesz részünk anélkül, hogy a heti többszöri ki- és bekapcsolással feleslegesen nyúznánk a készüléket. Ha bekapcsolt állapotban nehezen állja meg, hogy ne nézzen rá, egyszerűen tegye át a telefont egy másik szobába az esti levezetés idejére. Sokszor már a fizikai távolság is elég ahhoz, hogy kiszabaduljunk a telefon bűvköréből . Bár jó indokai lehetnek a kikapcsolásra , érdemes átgondolni azt is, milyen létfontosságú szerepet tölt be a mobil a saját biztonságunk szempontjából. Az okostelefonok rengeteg háztartásban teljesen felváltották a vezetékes telefonokat. Ha Önnek sincs otthoni vonalasa, a mobilja az egyetlen csatorna, amin keresztül egy családtagja vagy barátja sürgős esetben, az éjszaka közepén elérheti. Hasonlóképpen, ha Önnel történik valami baj az éjszaka folyamán, azonnal tárcsáznia kell a segélyhívót, ahelyett, hogy értékes másodperceket veszítene azzal, hogy megvárja a telefon lassú betöltését. Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy az okostelefonoknak ne lennének egészségügyi vagy biztonsági kockázatai . Ám az, hogy éjszakára teljesen áramtalanítjuk őket, nem a leghatékonyabb módja a határok kijelölésének. Az olyan alternatívák, mint a Ne zavarjanak mód beállítása vagy a telefon másik szobába helyezése, ugyanazt a nyugalmat biztosítják – a fent említett hátulütők nélkül. okostelefon
Eredeti cikk megtekintése →