← Vissza

news.bsdnet.hu

Sportcipős Facebook-csoportokra csapott le a NAV, milliós bírságokat szabtak ki

Telex 2026-06-22 11:57
Zárt sportcipős Facebook-csoportokban vizsgálódtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ellenőrei: ötször rendeltek sneakereket és papucsokat ilyen csoportokból, nyugtát vagy számlát viszont egyszer sem kaptak. Emiatt a eladók akár kétmillió forintos mulasztási bírsággal is számolhatnak. A sneaker-ügyletek jelentős része a közösségi oldalakon, főleg Facebook-csoportokban zajlik – vannak eladók, akik külön zárt csoportokat hoznak létre, és azt lényegében saját webáruházként működtetik, több tízezres követőtáborokkal. A NAV által kiszemelt eladók már hosszabb ideje, rendszeresen kereskedtek a zárt csoportokon keresztül. Egyikük a gazdasági tevékenységhez szükséges adószámot sem váltotta ki, egy másik eladó pedig úgy ért el több tízmilliós éves árbevételt, hogy szinte soha nem állított ki bizonylatot a készpénzes vásárlásokról. Volt olyan is, aki a cipők beszerzési forrását sem tudta igazolni, ami a termékek eredetére, minőségére vonatkozó aggályokat is felvet, írta a NAV. A NAV álláspontja szerint a tisztességes piaci szereplőkkel szemben „nem lenne fair”, ha csak a nyugtaadás miatt elmulasztása miatt bírságolnának. Ezért folytatják a vizsgálatot a nagyüzemben üzletelő sneaker-kereskedőkkel szemben és bevételeltitkolás esetén az eltitkolt adó, vagyis az adóhiány 200 százalékának megfelelő bírságot szabhatnak ki. Igazolatlan eredetű áru esetén a forgalmi érték 40 százaléka a bírság, de ha hamis a cipő, akkor a kereskedőknek a szabálysértési vagy a büntetőjogi következménnyel is számolnia kell.
Eredeti cikk megtekintése →