← Vissza

news.bsdnet.hu

Gödi civilek a Samsungnak: Nem mérni, hanem csökkenteni kell a zajt!

HVG 2026-06-22 12:17
Ahogy arról a HVG is beszámolt , a Samsung SDI tíz év után párbeszédet kezdeményezett a gödi lakossággal, mérési eredményeinek közzétételét és rendszeres lakossági fórumokat ígért. A Göd-ÉRT Egyesület hétfői közleménye szerint azonban a nyitás önmagában nem elegendő: azt várják a vállalattól, hogy újabb vizsgálatok helyett haladéktalanul és érdemben csökkentse a gyár zajkibocsátását. Az egyesület – olvasható a közleményükben – nem fogadta el a Samsung közös nyári zajmérésekre vonatkozó ajánlatát. Álláspontjuk szerint 2021 óta valamennyi általuk megrendelt független mérés határérték-túllépést mutatott ki, miközben a cég megbízásából végzett vizsgálatok rendre azt állapították meg, hogy a gyár megfelel az előírásoknak A civilek állításuk szerint jegyzik azokat a napokat, amikor nagy csend van a gyár környékén, gyanújuk szerint akkor végzik a méréseket. https://hvg.hu/kkv/20260615_godi-samsung-sdi-kornyezetvedelmi-akcioterv-lakossag-bevonasa-zajszennyezes-zajcsokkentes A Göd-ÉRT legutóbbi, május eleji mérése szerint még a gyártól két kilométerre is „veszélyes mértékű” volt a zaj, ráadásul akkor, amikor a gyár állítólag csak nagyjából 60 százalékos kapacitással működött. A szervezet azt szeretné, hogy a Pest Vármegyei Kormányhivatal a benyújtott mérési eredmények alapján korlátozza, szükség esetén pedig tiltsa meg a gyár éjszakai működését. Szerintük nem az a kérdés, hogy túllépi-e a Samsung a zajhatárértéket, hanem az, hogy milyen mértékben. Úgy vélik, a közös mérések felajánlása időhúzás, mivel a vállalat saját dokumentumaiban is számos további zajcsökkentő intézkedést tart szükségesnek. A civilek azt is követelik, hogy állítsák le a gyár további bővítését és az új zajforrások telepítését. Kifogásolják, hogy a jelenlegi 476 zajforrás mellé további 120 létesülhet, miközben a korábbi zajcsökkentő intézkedések szerintük nem hoztak érzékelhető eredményt. A június 30-án folytatódó perben ezért a gyár 2023-as környezethasználati engedélyét és az arra épülő bővítési engedélyt is vitatják. Az egyesület az új Országos Környezetvédelmi Főhatóságtól a Samsung valamennyi engedélyének és működési feltételének teljes felülvizsgálatát várja. Emellett azt követeli, hogy a teherforgalom Alsógöd felé terelése előtt épüljön zajvédő fal a gyárhoz vezető út mellé. Összességében tehát nem újabb ígéreteket és méréseket, hanem azonnali zajcsökkentést, hatósági fellépést és a gödi gyár további terjeszkedésének leállítását akarják. Nyitókép: HVG / Túry Gergely
Eredeti cikk megtekintése →