← Vissza

news.bsdnet.hu

Joschka Fischer: Amerikai szövetség nélkül fenntarthatatlan az európai jóléti rendszer

HVG 2026-06-22 13:00
A volt zöldpárti német politikus, aki 1998 és 2005 között volt külügyminiszter, azt mondja, hogy Európának újra ki kell találnia magát, mert már nem lehet helyreállítani a korábbi viszonyt az Egyesült Államokkal. A Neue Zürchernek Zeitungnak adott interjúban a 78 éves Fischer, aki kitelepített magyarországi svábok gyerekeként látta meg a világot, fájdalmasnak nevezi, ahogy Donald Trump elnöksége alatt az USA feladja vezető helyét a világban. Az Iránnal aláírt egyezség szimplán katasztrófa az iráni nép, illetve a térség számára. Győzelemmel ajándékoz meg egy terrorrezsimet. Kapitulációval egyenlő. A világ ugyanakkor rosszabb lett, hiszen Amerikában immár csupán másodlagos szerepet játszanak a demokratikus értékek. Ugyanakkor jelen pillanatban egyáltalán nem biztos, hogy Európa Washington nélkül túl tud jutni a demokrácia súlyos válságán és az orosz fenyegetésen.
Eredeti cikk megtekintése →