← Vissza

news.bsdnet.hu

Megelégelte a Mohu, hogy az orránál fogva vezetik

VG 2026-06-22 12:50
Július 1-től módosul az építési hulladék leadási rendje azokban a lakossági szelektív hulladékgyűjtő udvarokban, amelyekben ez a szolgáltatás biztosított – tette közzé a Mohu Zrt. A hulladékkoncessziós társaság gyorsan le is szögezi, hogy az érintett hulladék nem koncessziós. A társaság által hivatkozott módosítás gyakorlatilag az, hogy egy 500 kilogrammig egyelőre még ingyenes szolgáltatás fizetőssé válik. A Mohu felsorolja , hogy a hulladékudvarok mellett az építési-bontási hulladék leadható  – az átvevő partnerek egyedi díjszabása mellett – A Mohu mindezek mellett egyfajta kényelmi szolgáltatásként továbbra is biztosítja a hulladékudvari leadás lehetőségét a lakosság számára. A hulladékudvarokban a jelzett időponttól már csak térítés ellenében, kilogrammonként egységesen bruttó 36 forintért, de mennyiségi korlátozás nélkül adhatók le a következő hulladékok: Az átvételi díj kizárólag a hulladékhoz kapcsolódó költségeket – a gyűjtést, tárolást, szállítást és kezelést – fedezi a bejelentés szerint. Az intézkedés oka, hogy a korábbi, kifejezetten a lakosságnak járó ingyenes, mennyiségi korláthoz kötött szolgáltatással sorozatban visszaéltek a gazdálkodó szervezetek. Ezzel veszélyeztették a szolgáltatás fenntarthatóságát, sőt, azt több esetben el is lehetetlenítették. Az építési-bontási hulladékot továbbra is csak a lakosság, azaz a természetes személyek adhatják le a hulladékgyűjtő udvarokban. A leadáskor be kell mutatni a személyi igazolványt és lakcímkártyát. A Világgazdaság úgy tudja, éppen e ponton történtek a visszaélések: az egy tételben beérkező, nagy mennyiségű, nyilvánvalóan nem lakossági eredetű hulladékot több olyan személy kísérte, akik a saját igazolványukat és lakcímkártyáukat mutatták be annak érdekében, hogy a leadandó hulladékot több, legfeljebb 500 kilogrammos tételként lehessen kezelni. Meghatalmazással nem adható le építési-bontási hulladék.A hulladékudvar a számlát a hulladék leadása után, utólag küldi ki. Az azona feltüntetett összeget a megadott határidőig kell kiegyenlíteni. Hiába a Mohu indoklása, sokan újabb sarcot látnak a díj bevezetésében. Egy közösségi médiás bejegyzés szerint a visszaélések miatt a becsületes emberek járnak rosszul. A következmény pedig borítékolható: nőni fog az illegális szemétlerakás. A sitt nem tűnik el varázsütésre, csak többen rakják majd le az erdőszélen vagy a dűlőutak mellett. A takarítást pedig végül az önkormányzatok fizetik, vagyis újra az adófizetők állják. Igazi magyar sikertörténet: a probléma nem oldódik meg, csak mások fizetik meg az árát – olvasható.
Eredeti cikk megtekintése →