Sulyok megbízatásának megszűnése, a 70 feletti alkotmánybírók nyugdíjazása, három ciklus után távozó képviselők – itt az Alaptörvény módosítása
24.hu
2026-06-22 13:14
Cikkünk frissül!
„Az Alaptörvény tizenhetedik módosításának hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik” – ezzel a záró és vegyes rendelkezések közé beillesztett mondattal zárná le Sulyok Tamás államfői pályafutását a kormányoldal.
A kormány weboldalára Magyar Péter parlamenti beszédét követően került fel az alkotmánymódosítási javaslat. E szerint a hivatalban levő köztársasági elnök megbízatásának megszűnését követően az Országgyűlés az új alkotmány hatálybalépéséig, de legfeljebb öt évre választ új köztársasági elnököt.
A javaslat további fontos elemei:
az Alkotmánybíróság tagjának megbízatása a 70. életévük betöltése napján megszűnik;
az országgyűlési választáson választásán nem választható, aki parlamenti képviselői megbízatást összesen legalább tizenkét évig már betöltött.
Ez utóbbi szabály hasonló ahhoz, ahogyan a Tisza javaslatára nyolc évben maximálták a kormányfői megbízatás hosszát.
Szintén az Alaptörvényben rögzítenék a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozását, melynek elnökét és elnökhelyetteseit az Országgyűlés kétharmados többséggel hat évre választja meg.The post Sulyok megbízatásának megszűnése, a 70 feletti alkotmánybírók nyugdíjazása, három ciklus után távozó képviselők – itt az Alaptörvény módosítása first appeared on 24.hu.