Visszatérne a szociális párbeszéd: állandó munkaügyi fórum létrehozását javasolják a szakszervezetek
Index
2026-06-22 13:26
A munkavállalói, munkáltatói és kormányzati oldal közötti, országos, állandó társadalmi egyeztetési fórum létrehozását javasolja a munkaügyi kapcsolatok elindítására négy szakszervezeti szövetség.
Javaslatukról a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája levélben tájékoztatta Magyar Péter miniszterelnököt, Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztert, valamint Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi minisztert – áll a szakszervezetek által az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményben.
Írásukban a szakszervezetek rámutatnak: a foglalkoztatáspolitika ma egyszerre a gazdasági versenyképesség, a társadalmi kohézió, a technológiai alkalmazkodás és a szakértelem újratermelésének egyik kulcsterülete. Ezért szükséges, hogy
Magyarországon ismét legyen a munkaügyi kapcsolatoknak olyan országos, intézményesített fóruma, amely érdemi, rendszeres és átlátható keretet ad a munkavállalói, munkáltatói és kormányzati oldal közötti valódi érdekegyeztetésnek.
Emlékeztetnek, hogy a Szociális Jogok Európai Bizottsága az elmúlt évtizedekben több ponton elmarasztalta Magyarországot: az egyik fő kritika a kollektív alku hatékony támogatásának hiányosságaira mutat rá. A szociális párbeszéd hiányosságait a bizottság 2026-os országjelentésében is megállapította. Különösen fontos az Európai Uniós tagságából fakadó kötelezettségek teljesítése a munkajogi tárgyú irányelvek átültetésével és végrehajtásával összefüggésben, jelenleg például a bértranszparencia irányelv implementálásának elmaradása is aktualitást ad szakszervezetek kezdeményezésének – figyelmeztet a közlemény.
A javaslat kitér arra is, hogy a szociális párbeszéd ma már nem kizárólag érdekképviseleti vagy bérpolitikai kérdés: a mesterséges intelligencia és a digitális átmenet korában a társadalmi párbeszéd a gazdasági alkalmazkodás, a konfliktusmegelőzés és a technológiai változások kezelésének egyik legfontosabb intézménye kell legyen.
A javasolt országos fórum a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet vonatkozó egyezményei és ajánlásai mentén, tripartit elveken és módon működne, és szakítana azzal a 2011-2026 közötti kormányzati korszakban követett gyakorlattal, hogy a két alrendszer teljességgel szétbontható és külön kezelhető. Feladata lenne, hogy konzultatív, véleményező és javaslattevő fórumként közreműködjön
A javaslat szerint az általános, országos fórumot, amely az országos szakszervezeti, illetve munkáltatói szövetségek és a kormány közötti, a verseny – és a közszférát érintő kérdésekkel kapcsolatos, makroszintű konzultációk terepe lenne – két szakfórum: a versenyszféra konzultációs fóruma és az országos közszolgálati érdekegyeztető fórum egészítené ki.