Gulyás Gergely keményen visszaszólt Magyar Péternek: „Ön nem a maffiával küzd, hanem diktatúrát épít”
Blikk
2026-06-22 13:50
Élesen bírálták Magyar Péter parlamenti felszólalását az ellenzéki frakciók vezetői. Gulyás Gergely, Rétvári Bence és Toroczkai László egyaránt visszautasította a miniszterelnök maffiára vonatkozó kijelentéseit, és több ponton is támadta az általa bejelentett alkotmányos és intézményi átalakításokat. A politikusok szerint Magyar Péter nem a korrupció felszámolására, hanem saját hatalmának kiterjesztésére készül.
Nagy Levente
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
A rendkívüli parlamenti ülés hétfőn 13 órakor Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásával vette kezdetét . A kormányfő beszédében bejelentette a Nemzeti Vagyon Visszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozását, emellett több, a közjogi intézményeket érintő reformtervet is ismertetett. Felszólalásában kemény kritikát fogalmazott meg az Orbán-kormány időszakával kapcsolatban, és meghirdette az általa „tisztítótűz műveletnek” nevezett programot. A miniszterelnöki beszédet követően a parlamenti frakciók képviselői mondták el napirend előtti felszólalásaikat.
Gulyás Gergely felszólalása elején élesen bírálta Magyar Péter beszédét. Úgy fogalmazott, hogy bár a miniszterelnök sok témát érintett, szerinte nem a legjelentősebb, hanem „a legrosszabb” parlamenti beszédét mondta el.
„Miniszterelnök úr, sok mindenről beszélt, bár nem az eddigi legnagyobb, hanem a legrosszabb beszédét hallhattuk” – jelentette ki. Hozzátette, hogy Magyar több fontos kérdésről nem beszélt, köztük arról sem, miért támogatta az Orbán-kormányt tizennégy éven keresztül.
A fideszes politikus szerint erre nem a tájékozatlanság lehet a magyarázat, hanem az, hogy Magyar Péter is tisztában van azzal, hogy „ez az időszak Magyarország elmúlt száz évének legsikeresebb időszaka volt”.
Felszólalása közben Forsthoffer Ágnes arra kérte a képviselőket, hogy bekiabálásokkal ne zavarják a szónokot.
Gulyás Gergely azt is kifogásolta, hogy Magyar Péter szerinte nem kapott felhatalmazást a választóktól arra, hogy „vállalhatatlanul, durván, brutálisan sértegessen” parlamenti képviselőket. Úgy vélte, a kollektív bűnösség elvének alkalmazása a 20. század legsötétebb időszakait idézi.
A miniszterelnök maffiára vonatkozó hasonlatait különösen élesen bírálta. „Ami a maffiával összetéveszteni a volt kormánypártokat, az megszünteti az értelmes politikai párbeszéd lehetőségét” – mondta. Hozzátette, hogy szerinte elfogadhatatlan egy „tömeggyilkos közösséghez” hasonlítani Magyarország négyszer egymás után demokratikusan megválasztott kormányát.
„Ez szégyen, és az is szégyen, hogy a képviselőcsoportja nem visszafogja ebben” – fogalmazott. „Ön nem a maffiával küzd, hanem diktatúrát épít” - fűzte hozzá.
A politikus azt állította, hogy a miniszterelnök demokratikus felhatalmazással rendelkező közjogi tisztségviselők mandátumát akarja lerövidíteni. Szerinte az államfő leváltására irányuló terv mögött nem jogi, hanem politikai szándék áll.
„Az, hogy önnek a köztársasági elnök személye vagy a szerepfelfogása nem tetszik, nem elegendő indok” – hangsúlyozta.
A parlamenti mandátumok 12 éves korlátozására vonatkozó javaslat kapcsán ironikusan megjegyezte: „Örülök, ha a tizenkét éves korlátot bevezeti, akkor szabadulok az itteni kötelezettségeim alól.” Hozzátette, hogy ő már a tizenhetedik évét tölti országgyűlési képviselőként, majd emlékeztetett arra, hogy egykor Tisza Kálmán negyven évig volt parlamenti képviselő.
A Kúria elnökének tervezett leváltásával kapcsolatban Gulyás történelmi példát is említett. Felidézte, hogy Györgyi Kálmán kinevezését széles körű támogatás övezte annak ellenére, hogy korábban egyetlen napig sem dolgozott ügyészként.
A volt miniszter hangsúlyozta, hogy Sulyok Tamás nem pártpolitikusként került az államfői tisztségbe, és arra is több európai példát lát, hogy egy alkotmánybírósági elnökből később köztársasági elnök váljon.
Felszólalása végén Gulyás Gergely egy rövid odaszúrást is megengedett magának, amikor úgy fogalmazott: időközben az is kiderült, hogy „csak kamu Zsolti bácsi ügy van”.
„Miniszterelnök úr, jól hallottam, hogy minket is maffiának nevezett?” – reagált felszólalásában Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom frakcióvezetője Magyar Péter beszédére. Toroczkai azt mondta, míg a miniszterelnök szerinte csak két éve állt a „magyar emberek oldalára”, ő már három évtizede képviseli ezt az ügyet. Egyúttal arra szólította fel Magyart, hogy készítse elő azokat a szerződéseket és dokumentumokat is, amelyeket a Diákhitel Központ vezetőjeként kötött Balásy Gyulával .
A Mi Hazánk elnöke úgy vélte, Magyar Péter addig nem lehet hiteles vezetője a Tisztítótűz-műveletnek, amíg nem ad választ arra, miért nem vett részt az Európai Parlamentben azon a szavazáson, amely Ilaria Salis mentelmi jogáról szólt. „Ön megvédett egy nagyon súlyos bűncselekményt elkövető személyt, aki magyar embert támadott meg a magyar fővárosban” – fogalmazott Toroczkai.
A politikus azt is állította, hogy jelenleg a parlamentben egyedül a Mi Hazánk képviselőit érik valódi fenyegetések. Szerinte „ukrán terroristák” évek óta robbantással fenyegetik pártját.
Toroczkai jelezte , hogy a korrupció elleni fellépést és a vagyonvisszaszerzés ügyét támogatják, ugyanakkor szerinte csak akkor lehet komolyan beszélni a Nemzeti Vagyon Visszaszerzési és Védelmi Hivatalról, ha annak részletes törvényjavaslata is az Országgyűlés elé kerül. Addig úgy véli, a miniszterelnök parlamenti felszólalása inkább egy „Netflix-sorozatra” emlékeztet.
„Mindenkinek el kell számolnia. Ebben partnerek leszünk” – mondta a Mi Hazánk elnöke. Hozzátette ugyanakkor, hogy nem támogatnak olyan intézkedéseket, amelyek szerintük a fékek és ellensúlyok rendszerének lebontásához vezetnének. Toroczkai bírálta azt a tervet is, amely Sulyok Tamás leváltását és új köztársasági elnök megválasztását irányozza elő, mondván, szerinte ez nem különbözik attól a gyakorlattól, amelyet korábban a Fidesz követett. Az új alkotmány megalkotásával kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, hogy társadalmi egyeztetés és népszavazás helyett alkotmányozó nemzetgyűlésre lenne szükség.
Rétvári Bence élesen bírálta Magyar Péter napirend előtti felszólalását, és visszautasította azt a hangnemet, amelyet a miniszterelnök a Fidesz–KDNP képviselőivel szemben megütött. A KDNP frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy ő és képviselőtársai hazaszeretetből vállaltak közéleti szerepet, mert szerettek volna hozzájárulni Magyarország fejlődéséhez és gyarapodásához.
„A Fidesz-KDNP képviselőinek a nevében kikérem, hogy Ön maffiának nevezzen minket!” – fogalmazott Rétvári, aki felszólalása során többször is felháborodásának adott hangot. A kormánypárti politikus szerint a Magyar által megfogalmazott vádak elfogadhatatlanok és alaptalanok.
Válaszában Rétvári sorra vette azokat az állami és államközeli tisztségeket, amelyeket Magyar Péter korábban betöltött. Azt mondta, ha valóban igaz lenne az a kép, amelyet a miniszterelnök festett a korábbi rendszerről, akkor Magyar maga is annak része volt, sőt hosszú éveken át haszonélvezője lehetett.
„Ha ez így lenne, akkor ön is építette ezt a rendszert, és 14 éven keresztül annak haszonélvezője volt” – érvelt a KDNP frakcióvezetője. Hozzátette ugyanakkor, hogy ő személy szerint nem feltételez ilyen szándékot Magyarról, és szerinte éppen ez különbözteti meg őket egymástól.
Rétvári Bence szerint a miniszterelnök továbbra is inkább Orbán Viktor politikai ellenfeleként viselkedik, mintsem az ország vezetőjeként. Úgy véli, Magyar Péter még mindig kampányüzemmódban működik, miközben a kormányzás feladataira kellene koncentrálnia.
Példaként említette a kilakoltatások ügyét is. Felidézte, hogy a Tisza Párt korábban azt ígérte, a kilakoltatások leállítása az első intézkedéseik között szerepel majd, szerinte azonban ez a mai napig nem valósult meg.
A köztársasági elnök és az Alkotmánybíróságot vezető Polt Péter eltávolítására vonatkozó tervekkel kapcsolatban Rétvári azt mondta, Magyar Péter továbbra sem nevezett meg konkrét jogszabályt vagy törvénysértést, amely indokolná a közjogi tisztségviselők leváltását.
A KDNP politikusa szerint Sulyok Tamás és Polt Péter törvényes, demokratikus eljárás keretében kerültek pozíciójukba. „Szabályosan, demokratikus eljárásban lettek megválasztva” – hangsúlyozta, majd hozzátette: szerinte valójában az zavarja a miniszterelnököt, hogy nem ő nevezte ki ezeket a tisztségviselőket.
parlament