← Vissza

news.bsdnet.hu

Itt a kíméletlen válasz! Gulyás Gergely élesen reagált Magyar Péter szavaira

Kiskegyed 2026-06-22 14:06
Gulyás Gergely, Rétvári Bence és Toroczkai László is visszautasította a miniszterelnök maffiára vonatkozó kijelentéseit, és több ponton támadta az általa bejelentett alkotmányos, illetve intézményi átalakításokat. A politikusok szerint Magyar Péter nem a korrupció felszámolására készül, hanem saját hatalmának kiterjesztésére. A rendkívüli parlamenti ülés hétfőn 13 órakor Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásával indult. A kormányfő beszédében bejelentette a Nemzeti Vagyon Visszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozását, valamint több, közjogi intézményeket érintő reformtervet is ismertetett. Felszólalásában kemény bírálatot fogalmazott meg az Orbán-kormány időszakával kapcsolatban, és meghirdette az általa „tisztítótűz műveletnek” nevezett programot. A miniszterelnöki beszéd után a parlamenti frakciók képviselői reagáltak napirend előtti felszólalásaikban. Az ellenzéki pártok reakciója Gulyás Gergely már felszólalása elején élesen bírálta Magyar Péter beszédét. Szerinte a miniszterelnök ugyan sok témát érintett, de nem a legjelentősebb, hanem „a legrosszabb” parlamenti beszédét mondta el. „Miniszterelnök úr, sok mindenről beszélt, bár nem az eddigi legnagyobb, hanem a legrosszabb beszédét hallhattuk” – jelentette ki. Hozzátette, hogy Magyar több fontos kérdést is kihagyott, köztük azt, miért támogatta tizennégy éven át az Orbán-kormányt. A fideszes politikus szerint erre nem a tájékozatlanság ad magyarázatot, hanem az, hogy Magyar Péter is tudja: „ez az időszak Magyarország elmúlt száz évének legsikeresebb időszaka volt” . A felszólalás közben Forsthoffer Ágnes arra kérte a képviselőket, hogy bekiabálásokkal ne zavarják a szónokot. Gulyás Gergely azt is kifogásolta, hogy Magyar Péter szerinte nem kapott felhatalmazást a választóktól arra, hogy „vállalhatatlanul, durván, brutálisan sértegessen” parlamenti képviselőket. Úgy vélte, a kollektív bűnösség elvének alkalmazása a 20. század legsötétebb időszakait idézi. A miniszterelnök maffiára vonatkozó hasonlatait különösen élesen támadta. „Ami a maffiával összetéveszteni a volt kormánypártokat, az megszünteti az értelmes politikai párbeszéd lehetőségét” – mondta. Hozzátette, szerinte elfogadhatatlan egy „tömeggyilkos közösséghez” hasonlítani Magyarország négyszer egymás után demokratikusan megválasztott kormányát. „Ez szégyen, és az is szégyen, hogy a képviselőcsoportja nem visszafogja ebben” – fogalmazott. „Ön nem a maffiával küzd, hanem diktatúrát épít” - fűzte hozzá. A politikus szerint a miniszterelnök demokratikus felhatalmazással rendelkező közjogi tisztségviselők mandátumát akarja lerövidíteni. Úgy látja, az államfő leváltására irányuló elképzelés mögött nem jogi, hanem politikai szándék húzódik. „Az, hogy önnek a köztársasági elnök személye vagy a szerepfelfogása nem tetszik, nem elegendő indok” – hangsúlyozta. A parlamenti mandátumok 12 éves korlátozásáról szóló javaslatra ironikusan reagált: „Örülök, ha a tizenkét éves korlátot bevezeti, akkor szabadulok az itteni kötelezettségeim alól.” Hozzátette, hogy ő már a tizenhetedik évét tölti országgyűlési képviselőként, majd felidézte, hogy Tisza Kálmán egykor negyven évig volt parlamenti képviselő. A Kúria elnökének tervezett leváltásával kapcsolatban Gulyás történelmi példát is hozott. Emlékeztetett arra, hogy Györgyi Kálmán kinevezését széles körű támogatás övezte, noha korábban egyetlen napot sem dolgozott ügyészként. A volt miniszter kiemelte, hogy Sulyok Tamás nem pártpolitikusként került az államfői tisztségbe. Azt is hozzátette, több európai példa is van arra, hogy egy alkotmánybírósági elnökből később köztársasági elnök legyen. Felszólalása végén Gulyás Gergely egy rövid odaszúrást is megengedett magának, amikor úgy fogalmazott: időközben az is kiderült, hogy „csak kamu Zsolti bácsi ügy van”. via Blikk
Eredeti cikk megtekintése →