Durván 60 ezer milliárdba került a NER? Biró Ferenc levezette a számításait
Economx
2026-06-22 15:01
Biró Ferenc Pál a hétfői Facebook-bejegyzésében elmagyarázta, Magyarországnak miért is került 60 ezer milliárd forintnyi közpénzbe a NER elmúlt 16 éve.
Elsők közt arra emlékeztetett, a korrupció eltorzítja az állami döntéseket. „Nem azt veszi meg az állam, amire a legnagyobb szükség lenne, nem a legjobb áron és nem a legjobb minőségben – hanem azt, amiből a legtöbbet lehet »lefölözni«” – érvelt, jelezve, hogy az Integritás Hatóság elemzése 30–35 százalék körüli rendszerszintű túlárazást mutat a nagy építési beruházásoknál.
Az Integritás Hatóság elnöke levezette, a közbeszerzési szerződések adják a büdzsé kiadásainak mintegy 10 százalékát, az Integritás Hatóság által elemzett termékfőcsoportokban átlagosan a szerződések csaknem 25–33 százaléka túlárazott.
A valódi verseny hiánya miatt az egyajánlatos eljárások aránya tartósan magas, az állam nem úgy viselkedik, mint egy felelős tulajdonos, aki harcol a legjobb árért, minőségért, hanem mint egy nagyvonalú megrendelő, aki mindent készségesen kifizet – jelentette ki Biró, aki szerint
emiatt „a halmozott államháztartási kiadás 2010 és 2025 között átlagosan 9–10 százalékkal magasabb volt annál, mint amennyi egy tisztességes, versengő, jól ellenőrzött rendszerben indokolt lett volna”.
De pontosan hogyan számolta ki ezt a becsült 60 ezer milliárd forintot?
A közvetlen közbeszerzési felárazás mintegy 12–15 ezer milliárd forint volt az elmúlt 16 évben. A korrupcióhoz köthető, közpénzből ténylegesen kivont fiskális veszteség konzervatív becslés szerint 35–40 ezer milliárd forint.
A hosszú távú növekedési kár, az elmaradt GDP, a gyengébb beruházási környezet, a rosszabb infrastruktúra a 40–80 ezer milliárdos sávba esik – fejtette ki.
Az IH-elnök ugyanakkor hozzáfűzte, hogy a 60 ezer milliárd forint egy konzervatív középérték. A korrupció „egy elvesztegetett növekedési pálya”.
Nemcsak arról van szó, hogy egy maroknyi ember mértéktelenül meggazdagodott mindannyiunk kárára, hanem arról, hogy a teljes ország lett szegényebb – nagyságrendileg 60 ezer milliárd forinttal
– állapította meg a hatóság vezetője, aki szerint az Integritás Hatóságnak nagy szerepe lehet abban, hogy a jövőben ez megváltozzon, de ehhez folytatni kell a múltbéli hibák feltárását.
Emlékezetes, a napokban az Állami Számvevőszék elnöke, Windisch László kezdeményezte az Integritás Hatóság elnöke jogviszonyának megszüntetését a Fővárosi Törvényszéken.
Biró úgy reagált , ez politikai támadás, és közölte, a független bíróság döntésében bízik. A hatóság vezetője emellett úgy fogalmazott, politikai megtorlás zajlik .
Megosztom