← Vissza

news.bsdnet.hu

Gyalog kelt át a Velencei-tavon Kürti Gábor – Odavan a szezon, sorra zárnak be a strandok

Blikk 2026-06-22 15:00
Olyan kevés a víz a Velencei-tóban, hogy akár gyalog is át lehet kelni rajta. Kürti Gábor, a Magyar Kerékpárosklub elnöke és a hazai biciklis élet központi alakja a hétvégén pontosan ezt tette: a 35 fokos hőségben egyszerűen átsétált a tavon, a megdöbbentő akcióról képeket és videót tett közzé közösségi oldalán. Vajta Zoltán Közéleti újságíró Ezeket látta már? Beszámolójából kiderül, hogy az átkelés komoly felkészülést igényelt. A biztonság kedvéért neoprén cipőt húzott a sérülések ellen, és mentőmellényt is vitt magával, miközben egy kötéllel a kajakját vontatta maga mellett. Mint írta, az iszapos mederben gyalogolni rendkívül kimerítő és nem is túl gusztusos feladat. Bár rendszeresen úszik hosszú távokat, felkészült arra is, hogy adódhat olyan helyzet az iszapban, amikor az úszástudás önmagában kevés. Megjegyezte, hogy nagy valószínűséggel övé az első dokumentált, videóra vett átkelés, hiszen amikor 150 évvel ezelőtt huszárok gyakorlatoztak a kiszáradt mederben, ők még nem tudták rögzíteni a pillanatot. Az akció azonban mindenekelőtt arra a szomorú tényre mutat rá, hogy a vízszint drasztikus csökkenése miatt a szezon már a nyár elején komoly veszélybe került. A Blikk utolérte Kürti Gábort, aki elmondta, hogy a legmélyebb részen is csak mellig ért a víz. Ez a pont Gárdony előtt, a parttól nagyjából 150 méterre volt, ahol egy árok húzódik a mederben. Itt körülbelül 130 centiméteres volt a vízállás, a 2,5 kilométeres táv többi részén azonban jellemzően csak 90-100 centis mélységet mért. Az odaút a folyamatos megállások és a mélység rögzítése miatt másfél órát vett igénybe, visszafelé viszont már 50 perc alatt megtette a távot. – Nagyon lágy, híg iszap van a tóban, szinte szétmegy az ember lába alatt, az alján viszont szinte kopog az agyagfelület, annyira kemény – mesélte lapunknak Kürti Gábor, hozzátéve: az átkelés elején megcsípte egy csíbor, így utána már nem is nagyon mert egy helyben megállni a vízben. A sportember kitért a tó ökológiai állapotára is. Érdekességként említette, hogy a sekély, meleg víz ellenére egyáltalán nem volt hínár vagy víz alatti növényzet, pedig előzetesen nagyobb algavirágzásra számított. A tó vizének jelenleg nincs kellemetlen szaga, és bár a színe nem kifejezetten bizalomgerjesztő, a hivatalos hatósági mérések szerint a minősége teljesen rendben van. – Horgászt egyáltalán nem láttam, pedig régen nagyon sok csónakos pecás volt a tavon. Néhány fürdőzővel viszont találkoztam, és én sem éreztem úgy, hogy gondot okozna megmártózni benne. Egyébként a korábbi nagy halpusztuláskor is voltam bent a vízben, és jól vagyok, semmi bajom nem lett – tette hozzá Kürt A hajóforgalom leállítása tette egyáltalán lehetővé, hogy a kerékpárosklub elnöke ezen az útvonalon haladjon. A Velencei-tavi Hajózási Társaság a napokban egy közleményben tudatta az utasokkal, hogy a kritikusan alacsony vízállás miatt a menetrend szerinti hajójáratokat határozatlan időre felfüggesztik. A hivatalos adatok szerint a tó vízszintje mindössze 55 centiméterre csökkent , és a nyári forróságban ez a szám borítékolhatóan tovább fog apadni. A cég tájékoztatása alapján már csak a sekélyebb vizet is elviselő kenutúrákkal tudják várni a látogatókat. Kürti Gábort nem veszélyeztették a hajók, mert hogy a vízállás miatt az egész hajózás leállt a Velencei-tavon A kikötőkben veszteglő hajók képe jól mutatja a probléma súlyát. A Blikk az elmúlt időszakban többször is foglalkozott a témával: már tavasszal, májusban is jól látszott, hogy a vízutánpótlás hiánya miatt óriási a baj. Bár a szakemberek megpróbálták felhívni a figyelmet a csökkenő vízszintre, a helyzet mára teljesen tarthatatlanná vált, és a tó megmentésére kidolgozott akcióterv is szűkös mozgásteret enged a természetes csapadék hiánya miatt. A drasztikus vízhiány miatt a nyári szezon már azelőtt összeomlott , hogy igazán beindulhatott volna. Lapunk nemrég megírta, hogy a visszahúzódó víz és az előbukkanó, vastag iszapréteg miatt több tóparti strandot is be kellett zárni , mert a partszakaszok egyszerűen alkalmatlanná váltak a biztonságos fürdőzésre. Az üzemeltetők tehetetlenek a természet erőivel szemben, a látogatók pedig egyre inkább elmaradnak. Fehérlik a szárazzá vált meder, olyan alacsony a Velencei-tó vízszintje / Fotó: MTI/Vasvári Tamás Nem járnak jobban a sportolók és a hajósok sem. A tó ikonikus vitorlásélete is komoly veszélybe került, a versenyek megrendezése sok helyen lehetetlenné vált . A hajók tőkesúlya a sekélyebb partközeli részeken, de még a belső szakaszokon is hamar elakad a sárban, ami ellehetetleníti a navigációt. A turizmusból élők számára egyre kilátástalanabb a helyzet, a kieső bevételek pedig az egész régió gazdaságára rányomhatják a bélyegüket. A tó történetében ugyanakkor nem példa nélküli a mostani krízis, még ha a jelenkori turizmus számára sokkoló is a látvány. A XIX. század közepén, 1863 és 1866 között a Velencei-tó teljesen kiszáradt, és a korabeli feljegyzések szerint valóban lovas katonák használták gyakorlótérként az üres medret. Velencei-tó
Eredeti cikk megtekintése →