Magyar röviden ismertette, hogyan működik majd a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal
Telex
2026-06-22 15:04
Több részletet is elárult arról Magyar Péter hétfőn a parlamentben, hogyan fog működni a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal. A miniszterelnök azt mondta, a hivatal működéséhez a legjobb szakemberekre van szükség, hogy felszámolják a maffiát. A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal elnöke és négy elnökhelyettese a nap 24 órájában különleges rendőri védelem alatt fog állni.
„A vagyonvisszaszerzési hivatalba az ország legjobb szakembereit fogjuk hívni. Nem önt, Pócs képviselő úr” – mondta Magyar Pócs Jánosnak. „Aki közvagyonból gazdagodott meg, készítse össze a papírjait, és kezdje gyártani a magyarázatokat” – üzente Pócs János mellett az olyan képviselőknek, mint Lázár János vagy Szijjártó Péter.
Magyar arról is beszélt, hogy a hivatalnak széles jogkörei lesznek. Lesz egy büntetőeljárást megelőző ügycsoport, ők kockázatelemzést fognak végezni, így betekinthetnek bankszámlákba, nyilvántartásokba, hivatalos iratokba. „Fogja tudni használni a rendőrség erőit, az ügyészséget, a NAV-ot, minden ilyen rendvédelmi szervezetet.”
A hivatal működéséről Magyar azt mondta, ha úgy ítéli meg, hogy közvagyonvédelmi eljárást kell indítani, azt indítja el. Ha viszont bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúja fennáll, büntetőeljárást is indíthat.
A miniszterelnök bejelentette: a korupcióellenes hivatalnak egy elnöke és négy elnökhelyettese lesz. Az elnökhelyettes-jelöltekről már mondott is pár konkrétumot. Ha megnyeri a pályázatot, egyikük egy neves NAV-os pénzügyőr lehet majd. A másik három elnökhelyettes külön-külön feladatokat kap majd. Egyikük az ügyek nyomozati szakaszáért, másikuk a vádemelésért, a harmadik elnökhelyettes pedig a fellebbvitelért fog felelni. Magyar azt mondta, a hivatalnak arra is lesz lehetősége, hogy bizonyos ügyeket magához vonjon, akár az MNB-alapítványok ügyét is.