← Vissza

news.bsdnet.hu

Pikó András szerint a filmesek pofátlanul olcsón használják a magyarországi forgatási helyszíneket

24.hu 2026-06-22 15:13
Mint ismert, egy hétvégére lezárták a 2-es metró egy szakaszát egy filmforgatás okán, ami miatt a tömegközlekedést használó utasok kénytelenek voltak alternatívákat keresni, ha a Deák Ferenc tér és az Örs vezér tere közti szakaszon akartak közlekedni. Karácsony Gergely ezt követően elárulta: a BKV hozzávetőleg 50 millió forintot keres az Arnold Schwarzenegger főszereplésével készülő film forgatása miatti metróleálláson. Pikó András, Józsefváros polgármestere hivatalos Facebook-oldalán fejtette ki véleményét a helyzetről. A bejegyzésből pedig kiderül, hogy szerinte országosan szigorítani kéne azon, hogy mekkora összeg ellenében és milyen közterületeket vehetnek igénybe a filmkészítők, ha Magyarországon szeretnének forgatni. A lakók isszák meg a levét Évente akár több tucat filmforgatási kérelemmel keresik a józsefvárosi önkormányzatot. Egy-egy ilyen forgatás, akár napokra, de van, hogy akár egy hétre is felforgatja a környéken élők életét, korlátozza a mozgási szabadságukat, ellehetetleníti a parkolást. Az önkormányzatunk az átengedett közterületekért cserébe évente átlag 20(!) millió forint bevételre tesz szert, ez az elmúlt években átlagosan kb. 190 forgatási napból jött össze – áll a polgármester bejegyzésében. Hozzáteszi, a filmtörvény szabja meg, mennyit fizetnek egy-egy forgatás után az adott önkormányzat számára, aminek kapcsán Pikó így fogalmaz: amikor erre gondolok, meg az okozott kellemetlenségre, annak a rezervátumban élő törzsfőnöknek a kiszolgáltatottsága jut eszembe, aki kétségbeesetten számolgatja az elé rakott üveggyöngyöket. Szigorítana a szabályozáson Kifejti, hogy bár gyakorlatban a polgármester hatásköre elbírálni a hozzá beérkező, az adott közterület használatára vonatkozó kérelmeket, azokat sokszor egy-két nap alatt kell elbírálni. Így viszont sokkal egyszerűbb nyomást helyezni a döntéshozó polgármester személyére, mintha egy több tagból álló bizottság tárgyalná meg a kérdést. A helyi önkormányzatoknak egy lehetősége van: saját rendeletben korlátozza a közterület-használat szabályait és a filmesek által kultivált, agyonhasznált területek és lakóik számára nagyobb védelmet próbál nyújtani. Tehát: korlátozza az igénybe vehető közterület méretét és az igénybevétel időtartamát is – írja Pikó, hozzátéve: „Józsefváros épp így és éppen ezen okokból szigorította jelentősen idén májusban az aktuális rendeletét.” A Karácsony Gergely által emlegetett 50 millió forint kapcsán úgy fogalmaz, bár senki nem szeretne a filmkultúra ellenségévé válni a köz szemében, a filmes produkciók jelenleg „pofátlanul olcsón” használják a magyarországi forgatási helyszíneket. Emiatt pedig úgy gondolja, országosan kell változtatni az erre vonatkozó törvényeken.  Kapcsolódó Karácsony Gergely elárulta, mennyit keres a BKV azon, hogy filmforgatás miatt lezárják a 2-es metró egy szakaszát A főpolgármester szerint ha a budapestiek úgy érzik, ezt nem szeretnék, akkor lehet erről beszélgetni, de a magyar filmszakma versenyelőnye fontos szempont. The post Pikó András szerint a filmesek pofátlanul olcsón használják a magyarországi forgatási helyszíneket first appeared on 24.hu.
Eredeti cikk megtekintése →