Magyar Péter: Sulyok Tamás egy hónap múlva nem lesz Magyarország köztársasági elnöke
Telex
2026-06-22 15:22
Cikkünk folyamatosan frissül!
Már közel ezer vélemény érkezett magyar emberektől a társadalmi egyeztetésre bocsátott Alaptörvény-módosításról, mondta a hétfő délutáni sajtótájékoztatóján Magyar Péter. Sok olyan visszajelzést kaptak, hogy milyen jó, hogy nem nemzeti konzultációt indított a kormány, hanem ténylegesen kikéri az emberek véleményét.
A miniszterelnök arról beszélt: nagyon sok fájdalmas hasonlóság van az olasz maffia és az Orbán-kormány között. Az olasz maffia is többek között az uniós forrásokból gazdagodott meg a kilencvenes évek végén. A kormány célja, hogy a maffia felszámolása során itthon ne történhessenek meg olyan gyilkosságok, mint Olaszországban.
Magyar szerint az ellenzéki képviselők valamiért nem tartották fontosnak, hogy az ország valaha volt legnagyobb közjogi törvénycsomagjáról és Európa legszigorúbb korrupcióellenes hivataláról beszéljenek az Országgyűlésben. A társadalmi egyeztetés után már jövő héten az Országgyűlés elé terjesztik az Alaptörvény módosítását.
Ha a szavazás után Sulyok Tamás nem írja alá a módosítást, akkor szembemegy az Alaptörvénnyel és jogszabályokkal, „akkor okkal és alappal megindítható ellene a megfosztási eljárás”. Ezt el akarta kerülni a Tisza Párt, ezért más megoldást választottak az Alaptörvény-módosítási tervezetben. Ha azonban nem írja alá a törvényt a köztársasági elnök, akkor elindítják a megfosztási eljárást, és ilyenkor ideiglenesen már az Országgyűlés elnöke gyakorolja a jogköreit, Forsthoffer Ágnes pedig biztosan aláírja a módosítást.
Magyar úgy számol, hogy nagyjából egy hónap múlva lép életbe a törvény, és
július 20-a körül Sulyok Tamás már nem lesz Magyarország köztársasági elnöke.
Azt ígérte, hogy utána igyekeznek gyorsan egy új köztársasági elnököt választani. Várhatóan szeptemberre új elnöke lesz az Alkotmánybíróságnak is, és Polt Péter elveszíti a mentelmi jogát is, mondta Magyar. Jelentősen csökkentik a sarkalatos törvények körét is.
A miniszterelnök biztos benne, hogy a társadalom többsége támogatja a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalt, amely a jogalap nélküli gazdagodást is vizsgálni fogja.
Magyar Péter a hétfői napirend előtti felszólalásában jelentette be, hogy a Tisztítótűz-műveletet indítanak, amely részeként többek között kezdeményezik a köztársasági elnök, Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését, és felállítják a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalt. A tervezett Alaptörvény-módosításban tizenkét évben korlátoznák az országgyűlési képviselői mandátumot; 70 éves felső korhatárt vezetnének be az alkotmánybíráknak; a bírák pedig nagyobb szerepet kapnának az Országos Bírósági Hivatal elnökének és a Kúria elnökének kiválasztásában és elszámoltathatóságában.
A már hétfőn társadalmi egyeztetésre bocsátott Alaptörvény-módosítási tervezet elég egyszerűen fogalmaz Sulyok Tamás elmozdításáról: „Az Alaptörvény tizenhetedik módosításának hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.” A tervezet szerint „a hivatalban levő köztársaság elnök megbízatásának megszűnését követően az Országgyűlés az új Alkotmány hatálybalépéséig, de legfeljebb öt évig tartó időtartamra köztársasági elnököt választ”.