Az óbudai korrupciós ügyben történő letartóztatások előtt nem sokkal szerződött a XIII. kerület a botrány egyik cégével
Index
2026-06-22 15:24
Három héttel a választások előtt, valamint két és fél hónappal az óbudai korrupciós botrányban tömeges őrizetbe vétele előtt Budapest XIII. kerületének önkormányzata egy hároméves, kilencmilliárd forintos keretszerződést kötött az ügyben érintett cégcsoport egyik vállalatával.
Az nem számít újdonságnak, hogy a kerület és a vállalat együttműködik, az viszont igen, hogy más cég is indult a közbeszerzésen. A Parkfenntartó Kft. mellett a Jánosik és Társai Kft. is beadta az ajánlatot, utóbbit azonban érvénytelenítették az „aránytalanul alacsony” ár miatt.
A szerződést március 24-én írták alá, ami 18 hónapra szólt. Erre az időszakra 4,5 milliárdos keretösszeget állapítottak meg, az összeg 70 százalékára lehívási kötelezettséget is vállalt a kerület. A G7 cikke szerint a szerződést újabb 18 hónappal meghosszabbíthatják, ami a keretösszeg duplázását jelentené.
Idén már az ötödik szerződést kötötte a kerület és a vállalat, az elsőnél csak 4,4 milliárd forint volt a keretösszeg, három évvel később viszont már hat milliárd forint. 2019-ben és 2022-ben pedig egyaránt 9-9 milliárdos szerződés született a felek között.
Ahogy arról beszámoltunk, június 2-án a Központi Nyomozó Főügyészség összehangolt akciót hajtott végre több önkormányzatnál. A vesztegetéssel, befolyással üzérkedéssel és közbeszerzési szabálytalanságokkal kapcsolatos ügyben több mint 70 hivatalos személy vett részt a razziákban.
Majd ennek keretében előállították Őrsi Gergely (II. kerületi polgármester) és Molnár Zsolt korábbi MSZP-s képviselőt is . A II. kerületi önkormányzat megerősítette, hogy a nyomozók a polgármester lakhelyén és a hivatalban is intézkedtek. Felidéztük továbbá, hogy az ügy előzménye, hogy korábban Kiss László III. kerületi polgármestert is gyanúsítottként hallgatták ki, majd őrizetbe vették.
Június 4-én pedig kiderült, hogy az ügyészség 12 újabb embert gyanúsított meg , így összesen 32 gyanúsítottja lett az ügynek, amelyben a vád szerint egy parkfenntartási és közétkeztetési cégeket irányító vállalkozó több mint 2 milliárd forint kenőpénzt fizetett ki budapesti és vidéki önkormányzati vezetőknek. Végül nyolc gyanúsított ellen indítványoztak letartóztatást. A vállalkozó Molnár Zsolt országgyűlési képviselőnek is folyamatosan fizetett a pártvezetői befolyásáért, illetve egy közétkeztetési cégcsoport Kőhegyi István pécsi politikusnak is juttatott rajta keresztül pénzt.
A gigantikus korrupciós botrány Győrt is elérte : Pintér Bence győri polgármester elismerte, hogy a Győr-Szol Zrt. ugyanazzal a céghálóval szerződött zöldfelület-kezelésre, amely az óbudai ügyben is érintett. A polgármester az átvilágítást és szükség esetén feljelentést is bejelentette.
(Borítókép: Kertész Renáta / Index)