Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart a Parlamentben
Index
2026-06-22 15:20
Cikkünk folyamatosan frissül...
Magyar Péter a sajtótájékoztatót azzal kezdte, amit már a parlament ülésén is bejelentett: újra módosítanák az Alaptörvényt, valamint a Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalt. Az Alaptörvény módosítását öt napig lehet véleményezni, már több mint ezer reakció érkezett.
Magyar Péter szerint megáll a hasonlat a Cosa Nostra és a Fidesz között, konkrétumként említette, hogy „az olasz maffia gazdagodott az uniós források ellopásából is. Abban is hasonlóság van, hogy milyen magas politikai szintre jutott az olasz maffia a '80-as, '90-es években.”
Célunk, hogy ne kelljen a magyar embereknek, társadalomnak akkora megrázkódtatáson átmenniük, mint az olasz társadalomnak. Ne történhessenek meg olyan szörnyűségek, mint vizsgálóbírók, ügyészek meggyilkolása
– fogalmazott a miniszterelnök, aki óriásinak nevezte a „Tisztítótűz” névre keresztelt feladatot. Magyar Péter azt állítja, a magyar GDP 7-8 százaléka is eltűnik a korrupció miatt. Magyar Péter úgy látja, bárhova néznek, egymás után derülnek ki a visszaélések. A kormányfő megjegyezte, a meglévő hatóságok is eljárnak, el kellene járniuk.
Ahogy arról beszámoltunk, Magyar Péter a parlamenti felszólalásában bejelentette, hogy elindul a Tisztítótűz művelet, amely politikai, gazdasági és jogi akció, célja Magyarország megszabadítása „az átható korrupciótól és a maffia szorításától”. Ennek lesz egyik eleme a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal. Kezdésként 47 jogszabályt módosítanak, Magyar Péter szerint nem lehet egyik napról a másikra felszámolni „a hálózatot”. A kormányfő egészen a rendszerváltás időszakáig menne vissza az ügyek feltárásában.
Emellett alkotmánymódosítás is jön – egy újabb –, ugyanis nem véletlenül nyújtják be egyszerre az Alaptörvény módosítását, valamint a Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalt létrehozó jogszabálycsomagot.
„A két kezdeményezés csak együtt tudja felszabadítani Magyarországot, mert nincs értelme vagyonvisszaszerzésről beszélni, ha közben ugyanazok a bábok ülnek ugyanazokban az intézményekben, amelyek éveken keresztül akadályozták a feltárást, a nyomozást és a valódi igazságtételt” – húzta alá Magyar Péter.
Kezdeményezzük a köztársasági elnök megbízatásának megszüntetését. Az Alaptörvény-módosítás hatálybalépését követő napon Sulyok Tamás megbízatása megszűnik. Pont. Szeptembertől átfogó alkotmányozási folyamatot indítunk, bevonva a teljes társadalmat, megbeszélve a közös ügyeinket, és a folyamat végén az új alkotmányt a magyar nép fogja népszavazással megerősíteni. Az alkotmányozási folyamat lezárultáig, de legfeljebb öt évre az Országgyűlés Sulyok Tamás helyére új köztársasági elnököt választ
– jelentette be Magyar Péter. Hozzátéve: „Az Alaptörvény módosítása keretében lehetővé tesszük, hogy az Alkotmánybíróság elnökét maguk az alkotmánybírák válasszák a saját tagjaik közül, és visszavezetjük az alkotmánybírókra vonatkozó 70 éves felső korhatárt. A 70. évet betöltő alkotmánybírák megbízatása, köztük Polt Péteré is megszűnik.”
Magyar Péter arról beszélt, hogy június 22. olyan meghatározó nap lehet, mint április 12. volt. Európa egyik legnagyobb, legerősebb korrupcióellenes csomagját nyújtották be, amelyhez az ellenzék „nemigen tudott hozzászólni”. Elmondta, hogy érti, hogy kínos, hiszen aki a maffia tagja volt, annak most ezzel el kell számolni, de ettől még reméli, hogy a következő alkalommal majd tudnak érdemi párbeszédet folytatni a képviselőkkel a parlamentben.
Az Alaptörvény-módosításról elmondta, hogy azzal megszűnik Sulyok tamás megbízatása köztársasági elnökként, de ha ezt Sulyok nem írná alá, akkor „az Alaptörvény rendelkezései szerint ha nem tesz eleget a törvényes kötelezettségének – márpedig Sulyok ennek nem tett eleget –, akkor szembemegy a magyar jogszabályokkal és akkor okkal megindítható ellene a megfosztási eljárás”. Ők ezt nem akarták elindítani, de ha Sulyok ellenáll, akkor nem lesz más választásuk és akkor az „Orbáni Alaptörvény szerint” az Országgyűlés elnöke veszi át a tisztséget, aki majd aláírja a módosítást.
Sulyok tamás július 20-a körül már minden bizonnyal nem lesz Magyarország köztársasági elnöke
– mondta. Emellett hozzátette, hogy minél hamarabb próbálnak utódot találni. Sulyok Tamás utolsó tette az volt, hogy megpróbált „alkotmányos válságot előidézni”, de az Alkotmánybíróság ezt nem támogatta.
Az Alkotmánybíróság módosításairól azt mondta, hogy szeptemberre új elnöke lesz és Polt Péter elveszíti majd az állását és mentelmi jogát is. Emellett új bírók is lesznek, viszont a sarkalatos törvények számát csökkenteni akarják, ugyanis nem normális, hogy az Orbán-kormány szinte mindenből ilyet csinált. Emellett a Kúria és az OBH elnökének visszahívása és új elnökök választása szerepel a napirenden, így a bíróknak nagyobb beleszólása lesz a vezetők kiválasztásába – ez ellen senkinek nem lehet kifogása.
Jövő hétre összesítik majd a társadalmi egyeztetés eredményeit, ha szigorítani kell, akkor szigorítanak, majd a parlament elé terjesztik és el is fogják fogadni – ahogy a NVVH-val kapcsolatos jogszabályozást is. Ezek mellett több mint 40 jogszabályt kell módosítaniuk.
(Borítókép: Magyar Péter 2026. június 22-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)