Több turistaút is azbeszttől szennyezett
HVG
2026-06-22 15:51
A szabványosan jelzett turistaút-hálózatot országszerte menedzselő Magyar Természetjáró Szövetség megkezdte az azbesztszennyezésben potenciálisan érintett utak feltérképezését – olvasható a szervezet honlapján . Erre azért van szükség, mert az ausztriai kőbányákból származó, az egészségre rendkívül veszélyes azbeszttel szennyezett építőanyagból a gyanú szerint turistautakra is jutott.
A Szombathelyi Erdészet Zrt. és az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság máris jelezte, hogy a területükön igazoltan vagy feltételezhetően vannak azbeszttel szennyezett utak. Ezek közé tartozik az Országos Kéktúra és a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra egy-egy szakasza is, összesen nagyjából 5 km hosszúságban, valamint további közel 30 kilométer más turistautakon.
Önmagában az, hogy valaki egyszer átsétál egy, akár több száz méter hosszúságú szennyezett útszakaszon, nagy valószínűséggel nem jelent számára számottevő egészségi kockázatot. Más a helyzet, ha tartósan vagy rendszeresen van kitéve a szennyezésnek, ha felkavarodik a por, vagy ő maga kavarja fel – mint például gyerekek játék közben.
Ha olyan területre készülünk, ahol a térkép szerint előfordulhat a szennyezettség, különösen szeles, száraz időben vagy élénk járműforgalom idején ajánlott maszk használata. A gyerekek és a kutyák különösen veszélyeztetettek.
A szövetség első körben figyelmeztető táblák kihelyezésével, szükség esetén ideiglenes lezárásokkal, sebességkorlátozással és egyéb forgalomcsillapító intézkedésekkel igyekszik csökkenteni a porfelverődés kockázatát, a probléma végleges elhárítása azonban évekbe telhet.
https://pulzus.hvg.hu/egeszseg/20260606_burkolatba-kerult-azbeszt-egeszseg-kockazat-tudorak-azbesztozis