Meghalt Alan Greenspan, aki közel húsz évig irányította az amerikai gazdaságot
Origo
2026-06-22 16:18
Százéves korában meghalt Alan Greenspan, az amerikai jegybank, vagyis a Fed egyik legismertebb és legvitatottabb egykori elnöke. A közgazdász hétfőn, otthonában halt meg, Parkinson-kór szövődményei következtében. A halálhírt felesége, Andrea Mitchell közölte – írja a Reuters.
Greenspan 1987 és 2006 januárja között vezette a Federal Reserve-t, így csaknem két évtizeden át az amerikai gazdaság egyik legbefolyásosabb embere volt. Elnöksége Ronald Reagan , George H. W. Bush , Bill Clinton és George W. Bush idejére is kiterjedt.
Nevéhez kötődik az amerikai gazdaság egyik hosszú fellendülési időszaka. A kilencvenes években sokan a gazdasági stabilitás és növekedés egyik fő alakjaként tekintettek rá, ezért kapta meg a „Maestro” becenevet is. Hivatali ideje alatt az amerikai gazdaságot több súlyos válsághelyzeten vezette át, köztük az 1987-es tőzsdekrachon, az ázsiai pénzügyi válságon, a dotkomlufi kipukkanásán és a 2001. szeptember 11-i terrortámadások utáni időszakon.
Öröksége ugyanakkor megosztó maradt. Támogatói szerint Greenspan kivételesen erős gazdasági korszakot irányított, bírálói szerint viszont döntései hozzájárultak a 2007–2009-es pénzügyi válság előzményeihez – derül ki a Világgazdaság cikkéből.