Visszatérhetnek a honvédséghez a fiatalítás miatt eltávolított katonák
Index
2026-06-22 16:25
„Már társadalmi egyeztetésen van a »fiatalítás« címén eltávolított katonák visszavételét lehetővé tevő jogszabály-módosítás” – közölte Facebook-oldalán Ruszin-Szendi Romulusz .
A honvédelmi miniszter megjegyezte, „sok kiváló katona kényszerült méltatlan körülmények között távozni a szolgálatból, nem azért, mert ne lett volna szükség a tudásukra, tapasztalatukra vagy elhivatottságukra”.
Hiszünk abban, hogy minden, a katonákkal szemben igazságtalanul és méltatlanul elkövetett döntést helyre kell hozni. A Magyar Honvédségnek szüksége van a tapasztalatra, a tudásra és azokra az emberekre, akik életüket a haza szolgálatára tették fel. Tartozunk ennyivel nekik
– jelentette ki a tárcavezető.
Az Orbán-kormány 2023-ban döntött úgy, hogy „fiatalításba” kezd és megkönnyíti a katonák elbocsátását. Az akkor elfogadott rendelet értelmében elküldhették azokat, akik elmúltak 45 évesek, és már legalább 25 évet töltöttek tényleges szolgálati viszonyban. Ez esetben a nyugdíjáig hátralévő időben szolgálati juttatás járt. A kormányrendelet életbe lépésekor Ruszin-Szendi Romulusz a honvédség vezérkari főnöke volt.
(Borítókép: Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter 2026. május 31-én. Fotó: Kocsis Zoltán / MTI)