Továbbra sincs főpolgármester-helyettese Budapestnek, 629 napja sért törvényt Karácsony Gergely
Magyar Nemzet
2026-06-22 17:02
Két évvel az önkormányzati választásokat követően továbbra sincs főpolgármester-helyettese Budapestnek, miközben a városvezetés működésének törvényességével kapcsolatban egyre több kérdés merül fel. A főváros irányítása változatlanul rendkívüli helyzetben zajlik, miután a Fővárosi Közgyűlésnek mindeddig nem sikerült megállapodnia a főpolgármester helyettesének személyéről.
A kialakult helyzet előzménye, hogy a 2024-es önkormányzati választást követően jelentősen átalakult a Fővárosi Közgyűlés összetétele. A mérleg nyelvévé előlépett Tisza Párt támogatása nélkül Karácsony Gergely főpolgármesternek nincs biztos többsége a legfontosabb személyi döntések elfogadtatásához.
A főpolgármester összesen kétszer próbálkozott a főpolgármester-helyettesek kérdését megoldani, ugyanakkor egyik alkalommal sem járt sikerrel. Még 2024 novemberében Karácsony Gergely azt javasolta, hogy Kiss Ambrust és Vitézy Dávidot válassza meg főpolgármester-helyettesnek a Fővárosi Közgyűlés. Az előterjesztést azonban Barabás Richárd, a Párbeszéd frakciójának javaslatára levették a napirendről. Másodszorra pedig 2025 novemberében lapunk korábbi értesülésének megfelelően Tüttő Katát jelölte főpolgármester-helyettesnek. A jelölés azonban nem aratott nagy sikert, Tüttő Katát végül a közgyűlés nem választotta főpolgármester-helyettessé. A választásokat követően Karácsony Gergely pedig többször is világossá tette, hogy olyan helyettest szeretne, akit a Tisza Párt is támogat. Áprilisban egy televíziós interjúban egyértelműen fogalmazott:
A politikai szándék azonban egyelőre nem párosult megállapodással. A Tisza Párt korábban elutasította Karácsony Gergely több elképzelését, köztük azt is, hogy korábbi helyettesei közül kerüljön ki a város második embere. A párt vezetői többször hangsúlyozták, hogy a fővárosi választók változást várnak, ezért nem támogatják a korábbi baloldali városvezetés meghatározó szereplőinek visszatérését.
A patthelyzet következménye, hogy Budapest továbbra is főpolgármester-helyettes nélkül működik. Az ügyben először telefonon kerestük Orbán Árpádot, a Tisza Párt fővárosi frakcióvezetőjét. A politikus átirányított minket az asszisztenséhez, aki kérte, hogy küldjük el a kérdéseinket neki, amelyeket továbbítani fog Orbán Árpádnak. Ezt megtettük, válaszok azonban azóta sem érkeztek lapunkhoz.