Ott jártunk a faluban, ahová Gyurcsány Ferenc beköltözik: nem hiszi el, hogy várják Ecsegen a volt miniszterelnököt
Blikk
2026-06-22 16:30
Gyurcsány Ferenc kétlaki életre készül azzal, hogy Ecsegre költözik. Az egykori kormányfő a fiával, Marcival érkezik a nógrádi településre, és már azt is tudják, mivel töltik ott az időt. A visszavonult politikus nem bezárkózni, hanem élni szeretne a faluban. A település felbolydult a hírre, örömmel és nagy tervekkel várják az egykori kormányfőt.
Földvári Zsófia
Videós újságíró
Fuszek Gábor
Fotóriporter
Ezeket látta már?
Ecseg egy dimbes-dombos völgyben helyezkedik el, a lábánál patak csordogál, középkori apátság romjait lehet látogatni, roskadozó gyümölcsfák övezik a szűk utcákat, az erdősávokban pedig vadak legelnek még fényes nappal is. Egy igazi ékszerdobozt képzeljenek el, madárcsicsergéssel, kristálytiszta levegővel és végtelen termőföldekkel a határában. A falu utolsó háza, a korábban vendégházként működő 250 éves egykori malomépület került a DK volt elnökének a tulajdonába .
Ecseg egy csendes település, kiváló helyszín az elbújásra / Fotó: Fuszek Gábor
A nógrádi kis településen alig 1200 fő az állandó lakos, ehhez még hozzájön több tucat Ukrajnából áttelepült család. Az őslakosok és a nemrég beköltözők között szó nincs bármilyen konfliktushelyzetről, békésen megállapodtak a szomszédok egymással, hogy ki számít helyinek, és ki nem. Az utóbbi években egyébként több „gyüttment” is vásárolt itt ingatlant , jellemzően pesti népek, akik hétvégi házakat húztak fel, hogy ide meneküljenek a zajos, koszos nagyvárosból.
Őket is szívélyes fogattatás várta, ahogy a legújabb ingatlantulajdonost is, akit - bár még csak egy pár alakalommal járt itt - mindenki ismer. És ki ne ismerné, hiszen ő Gyurcsány Ferenc, Magyarország egykori miniszterelnöke, aki bő egy évvel ezelőtt, 2025 tavaszán jelentette be, hogy teljesen visszavonul a politikától, és minden idejét az írásnak szenteli. A volt politikus azóta ontja magából a regényeket, a 97. Ünnepi Könyvhéten pedig azt is megtudhattuk, hogy elképesztő népszerűségnek örvend ebben a minőségében is, hiszen elképesztő sorok álltak a standjánál a dedikációjáért.
Gyurcsánynak nagyobb sikere volt a dedikáláson, mint az összes többi szerzőnek együttvéve / Fotó: Knap Zoltán
Gyurcsány Ferenccel, akkor ott a helyszínen készítettünk is egy rövid interjút, amiben elmondta, hogy vidéken sokkal jobban megy neki az alkotás, az ihletet inkább természetközelben kapja, mint a betondzsungelben. Akkor még azt hittük, hogy a kötcsei házában kell majd elképzelnünk, ahogy az íróasztalnál körmöl, de most kiderült, hogy egy egészen más helyszínt választott.
Gyurcsány Ferenc új ingatlanjának bejárata. Még nincs nyoma annak, hogy laknának az épületben / Fotó: Fuszek Gábor
A helyiek vasárnap, az internetről értesültek arról, hogy új és nagyon híres lakosuk lesz, aminek szinte egy emberként örül mindenki.
Péter szívesen látja a kertjében Gyurcsányt egy jó bográcsozásra / Fotó: Fuszek Gábor
- Még nem találkoztam vele, de a kisboltban mondták a lányok, hogy már volt bent - mondja Péter, egy helyi lakos. - Én biztos nem akarom majd zavarni, szóval nem megyek el a háza elé, pedig száz méterre sem lakunk majd egymástól, de az biztos, hogy ha egyszer erre sétál, akkor behívom egy italra. Vagy bográcsozni! Az sem baj, ha nem fogadja el, de tényleg, szívesen látom majd.
A bográcsozással egyetért Anita is, aki pedig nem egy barátkozós típus:
- Budapestről költöztünk ide, csendre vágytunk. A férjemmel és a két kutyánkkal élünk itt nagy nyugalomban, még a helyiekkel sem nagyon beszélünk. Sok évtizednyi pörgés után már nem vágyunk felesleges locsogásra, pletykára. Nagyon örülünk azonban az új szomszédnak, véleményem szerint a jelenléte a település megítélésének is jót tesz majd. Ha erre jár, szívesen megvendégeljük egy tál étellel. Hiszen még úgy is szimpatikus, hogy a politikai munkásságában nem mindennel voltunk teljesen elégedettek annak idején.
Anita szerint Gyurcsány jelenléte a településen jót tesz majd a falu megítélésnek is / Fotó: Fuszek Gábor
A faluban sokakkal sikerült beszélnünk, és túlzás nélkül állíthatjuk, hogy egy rossz szót sem mondott senki a volt miniszterelnök beköltözésével kapcsolatban. Azonban voltak olyanok, akik szerint most fordul majd a kocka és nem a helyiek akarnak majd a hírességgel fotózkodni, hanem pont fordítva. Amikor azt kérdezzük, hogy szívesen szelfiznének-e Gyurcsánnyal, így válaszoltak:
- Majd ő akar velünk! De nyitottak vagyunk rá, bármikor pózolunk vele - nyilatkozta a Blikknek Dzsenifer és Evelin.
Dzsenifer és Evelin jókat kacagott azon, hogy ki fog kivel szelfizni hamarosan / Fotó: Fuszek Gábor
Gyurcsány Ferenc