← Vissza

news.bsdnet.hu

Pikó András szerint pofátlanul kevés pénzért használhatják a filmesek a magyar közterületeket

HVG 2026-06-22 17:06
A filmtörvény túl alacsony árat szab meg a közterületek bérlésére – erről írt közösségi oldalán Budapest VIII. kerületének polgármestere. Pikó András azután posztolt, hogy kiderült: a Fővárosi Önkormányzat 50 millió forintot kapott azért, hogy az Arnold Schwarzenegger és Sharon Stone szereplésével készülő filmet a 2-es metróban forgathassák, ami miatt két napon át pótlóbuszok közlekedtek az Örs vezér tere és a Deák Ferenc tér között. Pikó szerint nem ez az 50 milliós összeg a legsúlyosabb aránytalanság a hazai filmes közterület-bérlési rendszerben. Mint írta, a VIII. kerületi önkormányzatnak évente átlagosan 20 millió forint bevétele van a területén nagyjából 190 napon át zajló forgatások után. Egy-egy ilyen forgatás, akár napokra, de van, hogy akár egy hétre is felforgatja a környéken élők életét, korlátozza a mozgási szabadságukat, ellehetetleníti a parkolást – írta a polgármester, aki szerint a filmtörvényben megszabott ár, amit az önkormányzatok a közterületeik használatáért a filmesektől kérhetnek, nem áll arányban arányban a helyieknek okozott kellemetlenségekkel. A hatályos törvény mellett az önkormányzatoknak egy lehetőségük van: saját rendeletben korlátozni a közterület-használat szabályait, vagyis korlátozni a filmes célból igénybe vehető közterületek méretét és az igénybevétel időtartamát. Ahogyan idén májusban Józsefváros önkormányzata is tette – magyarázta Pikó. „Senki sem szeret a nemzeti és nemzetközi filmkultúra ellenségének szerepében tetszelegni, csak azért, mert védené az otthonát és a szomszédait a filmes produkciók pofátlanul olcsó túlhasználatától. De ma még ott tartunk, hogy Magyarországon metrót lehet bérelni két napra 50 millióért, évi 160-220 napra pedig akár fél utcákat és tereket is, csak 20 millióért” – írta, hozzátéve, hogy a jelenlegi törvény is mielőbb szigorításra szorul. Nyitókép: HVG / Reviczky Zsolt
Eredeti cikk megtekintése →